NAFA - nejmenší auto od Mercedesu

Technika a design

Přidal houmer001, dne 15. 05. 2018,  0x


Malá auta jsou ideální do přeplněného městského provozu. Dobře se s nimi manipuluje v úzkých uličkách a ještě lépe se s nimi parkuje obzvláště na místech, kam by se auto standardní velikosti nikdy nevešlo. Jedno z nejkratších aut představil Mercedes už v roce 1981 pod názvem NAFA.

S lehkou nadsázkou by se dala oblíbená městská miniauta přirovnat k o trochu větším nákupním vozíkům s motorem. Však také primárně slouží ke krátkým cestám na nákupy nebo po městě. Nepatří sice k nejkrásnějším, nejrychlejším ani nejsilnějším výtvorům automobilek, ale jsou prostě praktická.

 

Ideální na krátké cesty po městě

Mercedes v létě 1981 představil zajímavý koncept takového “vozítka”. Celý název zněl Nahverkehrsfahrzeug (NAFA je zkratka), což v překladu znamená auto na krátkou vzdálenost. Vzhledově nebyl nic moc a připomínal hranatou krabičku na kolečkách. Díky velkým oknům by z něj ale byl krásný výhled.

Nejvíce NAFA zaujalo malou karosérií kombinovanou s posilovačem řízením a malým poloměrem otáčení kol. Auto bylo dlouho 2,5 metrů a široké 1,5 metrů. Vešli se do něj maximálně dva lidé a pár nákupních tašek. To byl hlavní důvod, pro byl první miniauto od Mercedesu naprosto ideální pro manévry ve městě.  

Očekávat velký výkon od takového mikroauta by byl holý nesmysl. Dvoumístný mikrovůz NAFA měl pohánět zážehový tříválec o objemu 1,0 litr a s výkonem pouhých 40 koní (30 kW). Pro milovníky rychlých aut to tedy není, ale při celkové velikosti aut byl tento výkon dostačující.


Parkování na jedničku

Hlavní výhody jsou jasné. S drobným a mrštným autíčkem se díky posilovači řízení skvěle manipulovalo a co teprve parkování. NAFA se doslova vešlo do každé mezery či kolmo k chodníku. Už tak snadné parkování a s tím související nastupování a vystupování ještě více ujednodušovaly posuvné dveře a automatický sklopná zrcátka, díky kterým NAFA zabíralo opravdu málo místa. NAFA bylo dokonce vybaveno klimatizací!

Nakonec zůstalo jen u konceptu, protože malý vůz nesplňoval bezpečnostní standardy Mercedesu.Vyroben byl jediný kus, který se dochoval dodnes. Mercedes svůj mini koncept z počátku 80. let pečlivě uchovává a poznatky z jeho vývoje byly později využity. NAFA se stalo inspirací pro modernější menší vozy Mercedes třídy A a Smart ForTwo, které už splnily i přísné nároky na bezpečnost. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.