Moc oleje v motoru, co dělat?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 12. 10. 2016,  0x


Dnes volně navážeme na minulý článek, který se věnoval zadřenému motoru, a jak se ho vyvarovat. Příčinou je málo oleje. Problém však může způsobovat i příliš velké množství oleje. Pokud se někdo domnívá, že zadřenému motoru předejde tím, že doplní více oleje, než je doporučováno, zadělává si na jiný problém.

Moc oleje může motor úplně zastavit

Opravdu, ale opravdu nikdy do motoru nenalévejte více oleje, než naznačuje ryska. Všeho moc škodí, a zde to platí dvojnásob. Moc oleje v motor nedělá dobrotu. Přebytečný olej pak vyteče a dostane se do míst, kde nemá, co pohledávat. Začnou se tvořit usazeniny, tvrdé laky, karbon a pryskyřice. Takto vzniklé usazeniny způsobí, že se olej dostane do spalovacího motoru. Pokud zaznamenáte vyšší spotřebu oleje a motor hodně kouři, pak právě tohle je příčina.

Usazeniny a saze postupně zanáší tlumič výfuku a způsobují znehodnocení katalyzátoru u benzinových motorů. Výkon motoru se sníží. U benzínového motoru může dojít až ke zkratování elektrod a úplnému zastavení motoru. Při vysoké hladině oleje se rovněž zanáší čistič vzduchu a motor se v podstatě dusí.

Rada zní: Aby motor pracoval správně, olej by měl dosahovat vyznačené rysky.

Nedejte na výrobce a měňte olej častěji

Výrobci obvykle výměnu oleje doporučují po 30 000 km. Praxe ukazuje, že lepší je olej měnit již po 10 000 až 15 000 km. Je to sice pohodlnější, ale dlouhé intervaly mezi výměnami oleje v motoru škodí a zkracují  životnost motoru. Motor se zanáší a vzniklé nečistoty zvyšují jeho opotřebení. Samotný olej se ředí nespáleným palivem a dochází k jeho znehodnocování. Motor se hůř maže, zanáší se mazací kanálky a motor se může i zadřít.

Alespoň jednou ročně by se měl vyměnit olej u každého auta. Tedy i u těch, které za rok nenajedou ani zmiňovaných 10 000 km. Interval je možné lehce prodloužit u aut, které nenajedou ani 5 000 km ročně. Vhodné je však alespoň vyměnit olejový filtr, který rovněž bývá častou příčinou poruch.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.