Lotus Esprit - auto zrozené pro Bonda

Garáž nejlepších vozů

Přidal tomasbourak, dne 11. 09. 2018,  0x


Britská značka Aston Martin není zdaleka jediná automobilka, jejíž špičkové vozy se objeví po boku nejslavnějšího tajného agenta Jamese Bonda 007. Štěstí měl zejména herec Roger Moore, který zazářil za volantem úžasného sportovního vozu Lotus Esprit S2 JPS. Nebo to bylo naopak?

Ve skutečnosti si Roger Moore prý řízení sporťáku na míru upraveného přímo pro filmové účely příliš neužil. Vůz měl údajně po celou dobu natáčení pilotovat pouze Roger Becker, vývojový inženýr Lotusu. Na výsledek své práce byla hrdá celá automobilka včetně majitele Colina Chapmana, podle jehož slov byla investice do úpravy ve výši 30 000 liber nejlepší investicí v jeho životě. 


Zrození legendy Lotus Esprit - více hlav, více ví

To se tak jednoho dne sešel již zmiňovaný zakladatel a majitel automobilky Lotus -Colin Chapman se šéfem slavného designérského studia Ital Design Giorgettem Giugiarem. Slovo dalo slovo a výsledkem jejich náhodného setkání bylo odhalení futuristicky vyhlížejícího Lotusu na motorshow v Turíně v roce 1972. Vůz ohromil Chapmana i širokou veřejnost.

Colin Chapman neváhal a téměř ihned rozhodl se vůz poslat do sériové výroby. Původní název měl znít Kiwi, což by dle našeho názoru nebyla úplně šťastná volba. Naštěstí se vedení rozhodlo dodržet tradici názvu začínajících na písmeno E. První sériová verze se ale na trhu objevila až po dlouhých čtyřech letech v roce 1976 jak Lotus Esprit S1. Druhá série Lotus Esprit S2 se na trhu objevila už v roce 1978.


Lotus Esprit - pravá radost z jízdy

Pod kapotou Lotuse Esprit se ukrývá “pouze” řadový čtyřválec o objemu 2 litrů a s výkonem 160 koňských sil. Na stovku se dostane cca za 6,5 vteřiny a jeho maximálka činí 220 km/ho. Na 70. letech krásná práce, co myslíte? Díky ideálnímu rozložení hmotnosti se Lotus hodí především na klikaté okresky, kde je potřebné přesné řízení bez posilovače a dobré brzy.

Pokud si myslíte, že díky slabému motoru bude Lotus Esprit jenom takové ořezávátko, nacházíte se na velikánském omylu. Lotus Esprit je se svou váhou 898 kilogramů velice lehký vůz, u kterého dvoulitrový čtyřválec stačí k tomu, abyste zatáčkami jenom prosvištěli. Je to úžasné hravé auto, které více než supersport připomíná převlečenou motokáru. Prostě parádní zážitek za volantem.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.