Legendární Facel Vega - hvězdné auto pro celebrity

Garáž nejlepších vozů

Přidal losamericanos, dne 27. 06. 2018,  0x


Pouhých deset let existence stačilo francouzské automobilce k tomu, aby se proslavila jako značka hvězd. Její auta si kupovaly největší osobnosti a celebrity 60. let jako Pablo Picasso, Christian Dior, Ringo Starr, Fred Astair a další. Dnes už značku Facel znají automobiloví nadšenci a pamětníci, a právě proto si ji připomeneme.

Nádherných aut není nikdo dost a modely od dnes již zapomenuté francouzské značky Facel k nimi zcela určitě patří. Původně ale Facel neměl s automobilovým průmyslem nic společného. Ale to k počátkům výroby vozidel patří. Společnost Forges at Ateliers de Construction d´Eure-et-Loir (zkratka Facel přece jen zní lépe) založil francouzský podnikatel Jean Daninos v roce 1939 jako dodavatele dílů pro letecký průmysl, později i pro auta.


Výrobou karosérií Daninos získal peníze na vývoj vlastního auta

Facel spolupracoval s největšími světovými automobilkami. Díly dodával například pro značky Panhard, Simca, Delehaye, Bentley, Ford a další. Ještě předtím, než Daninos vyrobil svůj první vůz, měl na kontě více než 45 000 vyrobených karosérií. Tomu také vydělalo potřebné peníze pro rozjezd vlastní automobilky. V roce 1952 představil svůj první koncept auta, čím se oficiálně zařadil mezi výrobce automobilů, byť jen na deset let. A byla to bomba.

I přesto, že v 50. letech rostla poptávka po menších a finančně dostupných vozidel, Daninos přišel s velkolepým autem amerického stylu. První model se jmenoval Facel FV a byl vybavený výkonným osmiválcovým motorem DeSoto o objemu 4,5 litru. Vskutku se nejednalo o “ekonomické” model auta. Povedený, téměř dramatický design, značku Facel doslova vystřelil mezi hvězdy automobilového nebe. Následoval nejznámější model Facel Vega.


Facel Vega - nejrychlejší sériově vyráběné auto

Facel FV se líbil, zákazníkům však údajně vadil nízký výkon. Daninos neváhal a v roce 1955 jim nabídl Facel Vega, který poháněl osmiválce Chrysler HEMI o objemu 6,3 litru a výkonem 395 koní. Mohl dosahovat maximální rychlosti až 250 km/h, což z něj dělalo nejrychlejší sériově vyráběný vůz.

Pro širokou veřejnost toto auto nebylo, ale slavné osobnosti a hvězdy si jej tuze oblíbili. Celkem bylo v letech 1955 až 1959 vyrobeno 500 kousků. Facel Vega bychom v 50. letech našli v garážích mnoha slavných osob. Koupil si jej malíř Pablo Picasso, hudebník Ringo Starr z kapely Beatless, herci Fred Astair a Tony Curtis, módní návrhář Christian Dior a další. Osudným se Facel Vega stal spisovateli a filozofovi Albertu Camusovi, který v něm na sedadle spolujezdce zahynul v roce 1960.

Jedním z vozů jezdil i sám majitel značky Jean Daninos. Jako testovací a ukázkový vůz jej používal až do roku 1962, kdy jej prodal prezidentovi klubu Facel Vega Club. Ten je zase prodal vlastníkovi klubu, čím se auto dostalo do nejlepších rukou. Jeho aktuální cena se pohybuje kolem 10 milionů korun a více. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.