Lancia Stratos Sibilo - futuristický koncept závodní legendy

Technika a design

Přidal standaholy, dne 3. 07. 2018,  0x


Lancia Stratos představuje legendu mezi závodními speciály. Bylo to také úplně první auto, které bylo vyrobeno čistě za účelem vítězství v rallye soutěžích. Model Lancio Stratos Sibilo je na první pohled zcela odlišný. Až na futuristický vzhled však sdílí stejnou techniku.

Závody rallye byly v 70. letech velice populární, a tak se v soutěžích začaly objevovat i první závodní speciály. Do té doby v soutěžích jezdily více či méně upravené sériově vyráběné sportovní automobily. Lancia Stratos patřila k vítězným speciálům a není divu, že se objevily i její poněkud bizarní varianty. Jednou z nich je právě futuristický koncept s extravagantním konceptem Lancia Stratos Sibilo, který navrhl Marcello Gandini.


Koncept vytvořilo slavné studio Bertone

Lancia Stratos Sibilo je typickým představitelem v 70. letech hodně oblíbených klínovitých aut. Za konceptem futuristického modelu stálo známé italské designérské studio Bertone a veřejnosti výsledek své práce představila v roce 1978 na autosalonu v Turíně. Diváky oslnil nejen vůz, ale modelka v oblečku divoké kočkovité šelmy. Tvary údajně navrhl sám šéfdesigner studia Marcello Gandini, které popustil uzdu své představivosti a stvořil vskutku originální dílo.

Základem byl podvozek číslo S 12201 s nezávislými závěsy a čtveřicí kotoučových brzd. Ty nebyly nijak upravené. Změny se dočkal pouze rozvor, který byl prodloužený o 100 milimetrů na výsledných 2280 milimetrů. Před zadní nápravu byl umístěn vidlicový šestiválec Ferrari Dino o objemu 2418 cm3 a výkonem 190 koní (140 kW). Palivo zajišťovali tři karburátory Weber 40 IDF. 

Technika budoucnosti

Kromě netradičních tvarů Lancia Stratos Sibilo překvapilo extravagantním interiérem, kterému vévodil mohutný volant. Byl sice kulatý, ale to také bylo vše, co připomínalo normální volant. V středu multifunkčního volantu byl umístěn displej, spínač výstražných světel a další tlačítka. Na palubní desce se ve dvou řadách nacházely digitální přístroje.

Zajímavá byla také okna bez rámu vyrobená z plastu (prý šlo o improvizaci, protože původní výrobce nedodal skleněná okna včas). Okna byla vsazena přímo do karoserie. Čerstvý vzduch se do vnitřku auta dostával pouze díky malým kruhovým částem, které šlo vyklopit a posunout. Okna měla samozřejmě elektrická ovládání.


Poněkud diskutabilní barva

Lancia Stratos Sibilo je provedena v hnědé barvě. Původní odstín byl tmavší, ale jelikož připomínal stolici, byl nakonec použitý světlejší odstín. Ráfky konceptu byly vyrobené ze dřeva (ano, je to opravdu tak) a měly zlatou barvu. Karoserii zdobily emblémy Lancie. Koncept se vlastní výroby nedočkal. Na to byl až moc extravagantní a od počátku se s tím ani nepočítalo.

Málokdo také ví, že koncept inspiroval filmaře při natáčení filmu Total Recall z roku 1990 v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ve filmu jezdila vozidla, která se Lancii Stratos Sibilo velmi podobají. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.