Lamborghini Countach - o legendách jenom s úctou

Garáž nejlepších vozů

Přidal ludvikthor, dne 9. 12. 2018,  0x


Z dílny italské automobilky Lamborghini vyjíždí samá superauta. V polovině 70. letech se však zrodila legenda mezi legendami automobilového průmyslu - Lamborghini Countach. Opravdový supersport, který se stal nejrychlejším a nejvýkonnějším sportovním autem své doby.


Ferruccio Lamborghini byl prý puntičkář posedlý detaily. Už na konci 60. let je uchvátila myšlenka, že by měl stvořit dokonalý supersportovní vůz. Hlavním cílem bylo rychlé a výkonné “skorozávodní” auto určené pro provoz na silnici. Zároveň však mělo jít o designérský skvost.


Proto oslovil nadějného designéra Marcella Gandiniho ze studia Bertone, se kterým měl dobrou zkušenost už při navrhování předchozího modelu Lamborghini Miura. Neměl v té době mnoho zkušeností, což byla vlastně výhoda. Nebál se toho, zariskoval a namaloval odvážný koncept. Inspirací mu prý byla láhev Coca-Coly. Výsledek si mohla veřejnost prohlédnout poprvé na ženevském autosalonu v roce 1971. 


Countach - to je ale krása!

Lamborghini Countach je jeden z mála nejvyšších modelů, které se nejmenují podle některého plemene býků. Výraz countach v italštině znamená něco jako “to je ale krása” a Italové to s oblibou pokřikují na kolemjdoucí krásné ženy. V tomto případě to má stejný význam.


Koncept byl označen jako Lamborghini Countach LP500, protože jej měl původně pohánět dvanáctiválec o objemu 5 litrů a výkonem 440 koní (324 kW). Jenomže pětilitrový motor se do auta nevešel, a proto byl nakonec použitý čtyřlitrový dvanáctiválec z již zmiňovaného modelu Lamborghini Miura. Kvůli chlazení motoru nemá vůz zadní auto, což byl trošku oříšek při couvání. 


Lamborghini Countach - avantgardní tvary a futuristický interiér

Na svou dobu Countach způsobil velký poprask díky avantgardním tvarům. Neobvyklým řešením byly například nahoru vyklápěné dveře, které se později staly typickým znakem pro všechny Lamborghini. Mezi další nezvyklé prvky jsou zpětná zrcátka umístěná na střeše auta. Původní čisté linie “narušily” otvory na bocích kvůli chlazení motoru. Luxusní interiér byl samozřejmostí.


Od představení konceptu uplynuly další dva roky, než se Lamborghini Countach dostal do sériové výroby. Model Countach se vyráběl od roku 1974 do roku 1990. Jednotlivé generace prošly různými úpravami. Vrcholem se stal model z roku 1988, který byl vyrobený při příležitostí 25. výročí založení automobilky. Dodnes patří Lamborghini Countach k výjimečným sběratelským kouskům.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.