Kontroly, doplňování a výměny motorových olejů nákladních aut

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 15. 12. 2016,  0x


Motorový olej je pro pro bezchybnou funkci každého motoru absolutně nepostradatelný. Platí to jak pro osobní tak i pro nákladní auta. Pokud hladina oleje není při pravidelných servisních prohlídkách kontrolována a nedojde ani k výměně oleje v doporučeném termínu, jednoho dne to odnese celý motor. A to definitivně.

Nový motor není levnou záležitostí u osobního natož u nákladního auta. Je v zájmu majitelů a motoristů, aby se o svá auta starali. Odpovídající péče dokáže životnost auta prodloužit, nedostatečná péče jej “do kytek” pošle o mnoho let výrazně. Jednou z věcí, které je třeba hlídat a jednou za čas vyměnit je právě motorový olej.

Bez motorového oleje nákladní auto nepojede

Motorový olej promazává styčné plochy u pohyblivých částí motoru a snižuje jejich tření. Jedná se například o písty, ojnice či klikovou hřídel. Pokud by tam olej nebyl, součásti by se jednoduše zadřely. Motorový olej zároveň brání korozi a přispívá k chlazení motoru.

Funkce motorového oleje:

  • Snižuje tření pohyblivých částí motoru
  • Přispívá k chlazení motoru (odvádí nadměrné teplo)
  • Brání korozi kovových částí motoru
  • Odstraňuje (splachuje) nečistoty (karbon) vzniklé při spalovacím procesu

Každé nákladní auto má nádrž na motorový olej s vyznačenou ryskou. Správná hladina oleje je pro chod motoru velmi důležitá. Hladinu oleje je vhodné kontrolovat často, ideálně před každou jízdou. Proč? Nezapomeňte, že nákladní auta denně urazí stovky kilometrů a pohybují se na území cizích států. Řešit nedostatek oleje mimo svou rodnou zem nemusí být zrovna ideální. Lepší je mít auto v naprostém pořádku.

Postupem času motorový olej stárne a ztrácí své schopnosti. Délka životnosti je závislá na počtu najetých kilometrů. Olej je však potřeba vyměnit i v případě, že jezdíte méně po určitém časovém úseku. To však není případ nákladních vozidel, které ročně najezdí tisíce kilometrů.

Jak řidiči zjistí, že došlo k problému? Aby se motorový olej dostal všude tam, kam má, je k jednotlivým místům tlačen pod tlakem pomocí olejového čerpadla. Nákladní auta mají informaci o tlaku motorového oleje uvedenou na displeji přístrojové desky.

Pravidelná kontrola motorového oleje nákladních aut je důležitá

Hladinu oleje tedy kontrolujeme ideálně před každou jízdou, minimálně před plánovanou delší cestou. Kromě toho, že by auto mělo být pořádku, během odstavení auta olej steče do vany motoru a vy tak zjistíte skutečnou hladinu oleje. Po jízdě je část oleje rozstříkána různě po motoru a hladina motoru by neodpovídala. Dolitý olej by mohl hravě překročit maximální doporučenou hladinu, což motoru neprospívá.

Při kontrole hladiny oleje zkontrolujte, že auto stojí na rovině - podélně i příčně. Náklon nákladního auta by hladinu oleje zkreslil. U nákladních aut se k měření množství motorového oleje používá drátěná měrka, která prochází otvorem v bloku motoru a končí v hladině motorového oleje úplně vespod klikové skříně. Novější nákladní auta mohou být vybaveny elektronickým snímačem, který informaci o hladině oleje posílá na displej.

Poté vytáhněte měrku s ryskou a otřete ji. Znovu ji vsuňte do olejové vany, vyjměte a přesvědčte se, že hladina oleje se ideálně nachází mezi ryskami označenými jako minimum a maximum. Hladina oleje by se nikdy neměla nalézt pod minimální ryskou. Pokud se k ní blíží, olej doplníme. Pozor! Vždy doléváme olej předepsaný výrobcem nákladního auta. Avšak není úplně vhodné olej dolévat do maxima, aby nepřetékal a nenadělal v motoru neplechy. Po doplnění oleje otvor důkladně uzavřeme. Dovnitř by se neměly dostat žádné nečistoty.

Intervaly výměny motorových olejů nákladních aut

Jak již bylo výše uvedeno, životnost motorového oleje není věčná. Opotřebovává se stejně jako ostatní části motoru a jednou jej prostě musíme vyměnit. Na životnost oleje má vliv nejen počet najetých kilometrů, ale také stáří. Ačkoliv ročně najedete 50 kilometrů, stejně vás výměna nemine. Jenom to bude o pár let později než u auta, které ročně najezdí 10 000 kilometrů.

Doporučený interval pro výměnu motorového oleje udává výrobce vozidla. Interval udává buď počet najetých kilometrů nebo čas. Motorový olej se vymění podle toho, co nastane jako první. Jelikož nákladní auta jezdí často a hodně, motorový oleje se mění podle počtu najetých kilometrů. V tomto případě se interval pohybuje mezi 30 000 až 150 000 kilometrů. Vliv na interval má množství oleje, kvalita oleje, ale i režim jízdy (krátké či dlouhé jízdy).

TIP: O nutné výměně oleje se orientačně přesvědčíte vytažením měrky. Jeli olej černý, má nejlepší období za sebou a nastal čas výměny.

Motorový oleje se méně za tepla, kdy má menší hustotu (je řidší). Starý olej je nutné vypustit do posledního zbytečky, aby v olejové vaně a motoru nezůstaly zbytky znečištěného oleje. Po vypuštění oleje následuje výměna olejového filtru. Teprve poté doplníme nový motorový olej předepsaný výrobcem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.