Kdy a jak měnit rozvody u Octavie

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 18. 11. 2016,  0x


Každá součást vozidla má danou dobu životnosti, kterou lze ovlivnit tím, jak se k vozidlu chováme, a jak se o něj staráme. Pokud má vozidlo pravidelný a kvalitní servis, vydrží déle. Čas na výměnu však tak jako tak přijde. Například rozvody by se měly měnit tak často, jak doporučují výrobci. Pozdní výměna znamená problémy a vyšší náklady.

Rozvody se u ojetého auta vyměnit musí, jinak si motorista zadělává na problém. Každý výrobce přitom doporučuje různé termíny výměny podle typu vozidla. Základním kritériem je přitom počet najetých kilometrů. Doporučená lhůta výměny se přitom pohybuje od 60 000 do 150 000 kilometrů. My se podívám konkrétně na vozy Škoda Octavie.

V případě nákupu ojetého vozidla Škoda Octavie je vhodné rozvody vyměnit okamžitě. Pro jistotu. U ojetého vozidla hrozí, že uvedený počet kilometrů nebude souhlasit. Je známo, že bazaristé s oblibou “přetáčí” tachometr, aby auto prodali za více peněz. Pokud si kupující není uvedenými údaji 100% jistý, je lepší rozvody vyměnit, než čekat na problém.

Jak rozvody u Octavie fungují?

Rozvody jsou poměrně složitý mechanismus, a proto není vhodné si jej měnit sámi, pokud k tomu nemáte odpovídající znalosti, zkušenosti a samozřejmě vybavení. Je vhodně nechat rozvody vyměnit v servise.

Rozvody spojují a koordinují otáčení váčkové a klikové hřídele, které zajišťují řízení ventilů motoru. Dále mohou rozvody řídit vodní a u naftových motorů vstřikovací čerpadlo. Samotný rozvodový řemen je vyrobený z gumy, u některý vozů se namísto gumového řemene používají řetězy. Součástí rozvodového mechanismu bývají také vodící a napínací kladky. Ty bývají k poškození náchylnější než rozvodový řemen.

Stav řemene a jeho napnutí je důležité čas od času zkontrolovat a popřípadě napnout. V případě poškození je výměna nutná vždy. Rozvody jsou náchylné zejména na tekutiny (olej, nafta). Poškození může způsobit i poničení vnějšího příslušenství motoru.

Neprovedená výměna rozvodů může vést ke zničení motoru

Pokud motorista výměnu rozvodů ignoruje, může dojít k úplnému zničení motoru. Pokud rozvody přeskočí nebo prasknou, dojde ke střetnutí ventilů a pístů. V lepší případě dojde “pouze” k ohnutí ventilů nebo ke zlomení váčkové hřídele. V horším případě dojde k poškození celého bloku motorů a ohnutí klikové hřídele nebo ojnice. Oprava druhé možnosti vychází výrazně dráž a to až na desítky tisíc korun.

Stav řemene můžete jednoduše zkontrolovat tak, že uvolníte tři svorky, které drží kryt rozvodového řemene. Poté zkontrolujte výrobní číslo řemene a změřte jeho šířku. Pokud je menší než 22 mm, výměna je nutná. Jinak rozvody nechte vyměnit tak, jak doporučuje výrobce. Chybu neuděláte, pokud rozvody vyměnit o několik “najetých kilometrů” s předstihem.

Intervaly výměny rozvodového řemene:

  • u benzínových motorů Škoda Octavie je 120 000 až 180 000 km*
  • u vznětových motorů Škoda Octavie činí 60 000 až 150 000 km*

*Konkrétní údaj závisí na typu a kódu motoru a době výroby.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.