Jaký přípravek na utěsnění motoru

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 15. 11. 2016,  0x


Auto má jedinou zásadní chybu. Stárne a opotřebovává se s ohledem na jeho používaní a péči, která je mu věnována. Ale i ta nejlepší péče nedokáže zabránit, aby se tu a sem něco nepokazilo. Nejdražší opravy se týkají motoru a jeho částí. A tak není divu, že se hledají jiné způsoby, než jeho generální oprava či výměna.

Motor a potažmo i majitele auta často trápí netěsnost. Z motoru kape olej, ne moc, ale stačí to, aby byl motor netěsnil, byl špinavý od oleje a zapáchal. Často nelze určit, odkud nežádoucí kapky oleje pochází. Na internetu lze na toto téma najít desítky diskusí, přičemž některé se omezují na nekončící spor mezi zastánci a odpůrci přípravků určených na utěsnění motoru.

Přípravky na utěsnění motoru: Ano či ne?

Zastánci přípravků, jež se používají na utěsnění motoru, tvrdí, že se jedná o relativně levné a přitom účinné přípravky. Ověřené přípravky používají řadu let a s výsledkem jsou více než spokojeni. Co tedy konkrétně vadí odpůrcům?

Odpůrci tyto přípravky vnímají jako příliš snadné řešení, které sice potěší majitelovu peněženku, ale neřeší příčinu nedostatečného těsnění motoru. Podle nich motor ve skutečnosti neutěsní, ale pouze jej ucpou. Je pouze otázkou času, kdy se objeví další a závažnější problémy způsobené nadměrným užíváním přípravků na utěsnění motoru.

Které přípravky na utěsnění motoru zvolit?

Na trhu existuje řada speciálních přípravků, které slibují utěsnění motoru a zabrání úniku oleje ven. Podíváme se na ty, které doporučují motoristé ve zmiňovaných diskusí.

GASKET SEALANT

Často zmiňovány je “červenej gasket”. Utěsní motory, převodovky i olejové vany. Jeho využítí je však daleko širší a používá se i v domácnosti jako pružné těsnění do sušiček, praček a žehliček. Je odolný a dobře přilne k nesavým podkladům. Důležité je povrch důkladně odmastit a přípravek nanést a nechat zaschnout.

ALL FIX SOUDAL

Někteří motoristé doporučují tento pružný lepící tmel, jelikož “nesmrdí” jako silikona, a opravu drží výborně. Pro těsnění motoru je nejlepší šedý, případně černý All Fix. I zde platí, že je potřeba povrch odmastit, jednu stranu těsněné plochy natřít tmelem a nechat zaschnout nejlépe do druhé dne.

LOCTITE
Další doporučení se týkají výrobků Loctite. Konkrétně na utěsnění motoru se hodí Loctite 518, který lze namazat bez těsnění, ale i na něj. I v tomto případě platí, že po natření je nutné přípravek nechat zaschnout alespoň jeden den.

TORALIN tekutá měď

Přípravek, který se podle výrobce používá tam, kde jiné prostředky nelze použít nebo selhaly. Systém utěsnění je založený na reakci kapalného křemičitanu sodného kompatibilního s chladivy. Toralin dokáže utěsnit blok motoru, hlavy válců, radiátor, mrazových látek, systému sání vzduchu a další. Použít jej lze do osobních automobilů, SUV i nákladních automobilů.

V neposlední řadě je důležité přípravek na utěsnění motoru použít správně. Jak na to?

  1. Povrch očistěte od prachu, nečistot a mastnoty a vysušte.
  2. Odstraňte staré a uvolněné těsnění.
  3. Naneste přípravek na utěsnění motoru
  4. Nechte přípravek zaschnout 24 hodin.
  5. Přebytek přípravku opatrně odstraňte pomocí žiletky.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.