Jaký olej do motoru

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 12. 10. 2016,  0x


Vybírání vhodného oleje do motoru může pro někoho zprvu působit jako španělská vesnice. Špatný výběrem se sice dají způsobit závažnější problémy, ale není jediný důvod k tomu, aby se tak stalo, pokud se budete řídit jednoduchými radami a především přesnými parametry, které vaše vozidlo potřebuje.

Podle čeho se vybírá motorový olej

Nejlepší je vždy vybrat takový olej, který již ve svém vozu máte ozkoušený. Pokud ale patříte mezi novopečené majitele a s výběrem si vůbec nevíte rady, ze začátku je dobré znát alespoň základy toho, v čem se oleje liší. Důležitým kritériem pro výběr je předně typ motoru a jeho objem. Jinak budeme postupovat při dieselu a jinak při benzínu. Modely automobilů a jejich stáří zde také hraje stěžejní roli a výběr se jimi může podstatě zúžit. Za zjištění stojí i objem olejové vany, díky čemuž budete jasně vědět i to, jaké množství bude potřeba.

Do jednoho automobilu se navíc může hodit hned několik typů oleje. Jejich specifikace se totiž obvykle liší i v intervalech, po kterých je nutné olej měnit. Obvykle se setkáte s měřítkem v rámci měsíců anebo najetých kilometrů.

Olej do motoru u nového auta

Majitelé nově koupených automobilů mají výhodu, jelikož při koupi obdrží návod k obsluze anebo také servisní knížku. V takovém případě není v podstatě co řešit, jelikož se správný typ oleje dozvíme právě z ní. V případě nesrovnalostí navíc obvykle nebývá problémem zavolat do samotného servisu a požádat o radu, případně dokonce dojet a požádat o výměnu technických kapalin, což ale bývá finančně náročnější varianta.

Olej do motoru auta z druhé ruky

Obvykle servisní knížka nechybí ani v tomto případě. Přesto si v prvé řadě zkuste zkontrolovat samotný motor, a to nejen kvůli hladině oleje. Někdy se na motoru můžete setkat s nalepeným štítkem, na kterém najdete potřebné parametry k výměně, což je při výběru konečným řešením. Ne vždy ale štítek najdete.

Parametry pro výběr motorového oleje

Nejdůležitější pro nás bude zjištění viskozitní třídy neboli hustoty oleje. Poslední dobou jsou v módě tzv. multigrade, které mají celoroční využití. Typické označení pro ně může být např. 5W-50, 10W-40 nebo  15W-40.

Dalším vodítkem je výkonová specifikace, která se na základě ACEA značí pomocí písmen A, B nebo C, což je typické především pro označení osobních automobilů, ale i lehkých užitkových vozidel. Pokud budeme hledat olej do benzínového motoru, stěžejní pro nás budou především ty s A, pro dieselové naopak B. Speciální skupinou je pak C, které platí v obou případech, ale jedině tehdy, pokud je motor osazen částicovými filtry.

Jak najít správný olej do minuty

Pokud si výběr správného oleje chcete opravdu usnadnit, můžete zkusit využít možnosti stránky http://www.olejepodlevozidla.cz/, kde se doberete k výsledku v podstatě za pár sekund.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.