Jaký motor do Octavie a jaký je nejlepší?

Praktické rady

Přidal fredie, dne 17. 10. 2016,  0x


Přemýšlíte o koupi vozu Škoda Octavia, ale nemůžete se rozhodnout, jaký typ motoru zvolíte? Důležité je ujasnit si, co od vozidla očekáváte, jak často a na jak dlouhé trasy ho budete využívat. Ne nadarmo se totiž vyrábí auta v naftě či benzinu. Podíváme se tedy na to trošku podrobněji.

Rozdíl mezi naftovým a benzínovým motorem

Nafta

Auto s naftovým motorem si pořizují zejména ti lidé, kteří dojíždí do práce poměrně velkou vzdálenost nebo hodně cestují. Tento typ motoru si vyžaduje spíše plynulou jízdu. Proto není vhodný na takovéto popojíždění ve městě apod.

Naftový motor je přizpůsobený právě na velké vzdálenosti, s čímž se pojí i menší spotřeba. Mnoho lidí se nechá zlákat právě nižšími výdaji za palivo, přestože auto využívají minimálně, a většinou na krátké trasy. Motor se pak více opotřebovává. A náhradní díly do „nafťáka“ nejsou zrovna úplně nejlevnější

Benzín

Benzinové motory jsou známé vyšší spotřebou paliva, než naftové motory. Nevyžadují však takovou péči a důraz na styl jízdy. Náhradní díly jsou podstatně levnější. Z tohoto důvodu si lidé také častěji kupují vozy s tímto typem motoru.

„Benziňák“ je dobrým společníkem pro ty, kteří popojíždí do práce jen pár kilometrů či se často pohybují ve městech. Nutno podotknout, že benzinové motory nemají tak dlouhou životnost jako motory naftové.

Druhy motorů u Škoda Octavia

Motory, Ať už naftové či benzinové, jsou vyrobeny přímo dle potřeb zákazníka. Proto nabízí poměrně široký výběr. Např. motory naftové – SDI, TDI (Turbo diesel), či benzinové – MPI, TSI (Turbo benzin) a FSI. To jsou takové ty základní. Co se týče údržby, nejméně opotřebitelné, a tedy i téměř bezúdržbové jsou motory MPI.

Nejoblíbenější motory

Nejoblíbenějšími motory jsou však benzinové s obsahem 1.6. MPI od 55 – 75 kw (tyto si pořizují řidiči také často kvůli levnému povinnému ručení) nebo naftové 1.9. TDI, které nabízejí větší počet kw, a díky turbu i větší výkon, což ocení řidiči zejména na dálnici.

Nedokážu říci, který motor je nejoblíbenější, protože každý má jiné potřeby, jiné požadavky a jiný vkus. Nicméně motor, který je nazýván nesmrtelným je nafťák 1.9. SDI. Tento motor totiž disponuje svým nízkým výkonem a minimální údržbou, a tedy dlouhou životností.

Nutno však podotknout, že i nesmrtelný motor může dosloužit i po 10.000 najetých kilometrech, pokud se o něho člověk nestará a nepřizpůsobí mu styl jízdy.

Takže ať už si vyberete Octavii s jakýmkoli typem motoru, nezapomeňte svému mazlíkovi dopřát pravidelný servis a potřebnou péči. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.