Jaký je rozdíl mezi liftback a hatchback?

Technika a design

Přidal leprikon, dne 26. 06. 2017,  0x


Také automobilový svět je plný neznámých, někdy až poetických výrazů. Alespoň pro méně zapálené automobilové fanoušky. Stačí se podívat na různé typy automobilových karosérií. Pokud si myslíte, že sedan, kombi, kabriolet a SUV je vše, co nabízí, jste na omylu.

Kromě těchto typů existuje také crossover, fastback, furgon, kupé, laundalet, limuzína, MPV, notchback, pick-up, superauto, liftback a hatchback. Možná kdybychom se snažili o trochu více, narazili bychom na další kurióznější typy karosérií. Nás však tentokrát zajímají pouze dva typy a to konkrétně liftback a hatchback, které jsou si na první pohled velmi podobné. Přesto lze najít rozdíl mezi liftback a hatchback? Víte jaké?

Hatchback - dvouprostorové auto

Jedná se o typ automobilu, u něhož nejsou prostor pro posádku (kabina) a zavazadelník (kufr) oddělené stejně jakou u známějšího kombíka. Za “první prostor” je považována příď ukrývající motor, “druhým prostorem” se myslí kabina s kufrem. S kombíkem máte také společný další znak a to výklopnou záď. Na rozdíl od kombíku však kufr není tak objemný, jelikož zadní část automobilu je daleko menší. Snadný přístup do kufr zajišťují třetí nebo páté dveře podle toho, zda má hatchback jeden nebo dva páry bočních dveří.

Hatchback je považován tradiční typ karosérie, který vznikl v meziválečném období. Mezi první představitele náležel například proslulý Citröen Traction Avant, který se začal vyrábět v roce 1936 a disponoval podobnou výklopnou zádí. Mezi moderní představitelé patří Škoda Fabia, Peugeot 206, Hyundai i20, Ford Fiesta nebo Seat Ibiza.

Liftback - snazší přístup do kufru

Tento typ karosérie bývá spojený zejména s českou automobilkou Škoda a konkrétně se Škoda Octavia. Proto je u nás liftback poměrně známým typem vozidla. Liftback je pětidvéřový vůz, který svou siluetou připomíná sedan. Sedan je tříprostorový a má oddělené prostor pro motor, posádku a kufr. V porovnání se sedanem není v případě liftbacku kufr od kabiny oddělený tak zřejmě a patří spíše mezi dvouprostorové automobily. Na rozdíl od sedanu se tedy do kufru dostanete mnohem snáze a to nejen malým víkem, ale také výklopnými zadními dveřmi. Součástí zadních dveří je navíc otvíratelné zadní okno. Oproti hatchbacku se záď svažuje pod mírnějším úhlem.

Mezi další představitele liftbacku patří Ford Mondeo, Škoda Rapid, Renault Laguna, Seat Toledo, Citröen Xsara.
 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.