Jaké zabezpečení garážových vrat zvolit?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 6. 04. 2017,  0x


Uzavřená a dobře zabezpečená garáž je nejlepším způsobem, jak vozidlo ochránit nejen před povětrnostními vlivy, ale také před nenechavými zlodějskými rukami. Aby garáž plnila druhý účel, je vysoce důležité kvalitní zabezpečení. Pevnými a silnými zdmi jen tak někdo neprojde, zaměřit byste se proto měli především na garážová vrata a jejich zabezpečení.

Garážová vrata mohou být sekční, rolovací, posuvná i křídlová. Jednotlivé typy garážových vrat se liší vzhledem, způsobem otevírání, zabezpečením a samozřejmě také cenou. Při výběru by cena neměla hrát zásadní roli. Myslet je třeba také na technickou stránku a architektonické řešení. Je třeba si uvědomit, že ne každá vrata jsou vhodná pro každý typ garáže a jejich výběr závisí například na tom:

  • Jak je garáž veliká?
  • Zda je garáž samostatnou stavbou nebo je součástí rodinného domu.
  • Zda je garáž určená pouze k parkování vozidla nebo i k jiným účelům (dílna, sklad atd.).

Výběr správné garáže a potažmo i garážových vrat je vhodné prokonzultovat s odborníkem, který vám navrhne ideální řešení.

Typy garážových vrat

Křídlová garážová vrata

Klasickou, nejjednodušší, nejméně náročnou a rovněž nejlevnější variantou jsou dvoukřídlová garážová vrata. Jedno křídlo vrat lze doplnit o integrované vstupní dveře usnadňující vstup, okna či větrací mřížky. Vyrábí se v typizovaných rozměrech nebo přímo na míru.

Výklopná garážová vrata

Výklopná vrata jsou vhodná pro stavby neomezené prostorem. Jsou poměrně často vidět, jelikož se dají snadno otevřít a zavřít. Mají ale své nevýhody. Tou základní je potřeba značeného prostoru před garáží, kde mohou otevřené dveře i překážet.

Rolovací garážová vrata

Rolovací vrata jsou ideální do garáži, kde je třeba hodně šetřit prostorem. Rovněž instalace rolovacích vrat nevyžaduje větší stavební úpravy. Slabou stránkou je horší tepelná izolace, proto se hodí zejména do samostatně stojících garáží.

Sekční garážová vrata

Tento typ vrat je velmi oblíbený hned z několika důvodů. Jsou praktická, odolná, pevná, tichá, dobře se otevírají i zavírají. Dobře utěsňují stavební otvor, a proto mají nejlepší tepelně-izolační vlastnosti. Navíc jsou kvalitní a vysoce bezpečná, jelikož jsou složená z několika sekcí. Nejprodávánějším typem jsou sekční vrata s výsuvem ke stropu nebo do boku.

Jak na lepší zabezpečení garážových vrat?

Bezpečnost vrat závisí na volbě materiálu. Na mysli máme bezpečnost pro uživatele i ochranu před zloději. K výrobě vrat se nejčastěji používá se ocel, hliník, hliníkové slitin či dřevo. Nejlepší jsou pevné materiály odolné proti mechanickému poškození. Moderní garážová vrata lze ovládat pomocí elektrického pohonu, vždy by ale měla jít otevřít i manuálně. Součástí by také měl být systém ochrany proti sevření prstů a pojistka proti zřízení vrat.

Zabezpečení vrat před zloději zajistí vhodné bezpečnostní prvky. Zabezpečit je nutné vstupní vrata prostřednictvím vhodné kombinace zámku. Na výběr mají bezpečnostní zámkové vložky či visací zámek s petlicí a krytým obloukem. Zámky s bezpečnostní třídou 3 dokáží odolat zásahu páčidla, kladiva či vrtáku nejméně 5 minut a zámky s bezpečnostní třídou 4 dokáží odolat elektrické vrtačce dokonce 10 minut! Zabezpečené by také měla být všechna okna v garáži. Používají se bezpečnostní mříže a fólie.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.