Jaké množství oleje v motoru

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 25. 10. 2016,  0x


Kontrolujete pravidelně hladinu oleje v motoru? Pokud ne, pak byste se rozhodně měli mít na pozoru. Výzkumy totiž potvrdily, že málokterý řidič olej kontroluje pravidelně. Špatné hodnoty přitom mohou způsobit závažné technické problémy u každého automobilu. Chybou není jen malé množství, ale i přeplnění. Co se v takových případech může stát a kolik oleje tedy budeme potřebovat?

Co způsobuje málo oleje v motoru?

Olej je do motoru přiléván právě proto, aby byly dostatečně promazávány veškeré součástky, které jsou pro jeho chod nesmírně důležité. Mazivost podstatně eliminuje tření a nedostatečným promazáváním může dojít k zadření motoru. Každý řidič, který tento problém zažil, nám dá zcela jistě za pravdu s tím, že se rozhodně nejedná o závidění hodnou záležitost. Právě proto je dobré hladinu oleje pravidelně kontrolovat, a to ne jen sledováním kontrolky, která poukazuje na jeho množství.

Pokud budeme vycházet z průměru, litr oleje se obvykle spálí po 10 000 kilometrech. Ideální řešení je proto vozit olej vždy s sebou. V takovém případě vás totiž blikající kontrolka rozhodně nemůže vyvést z míry.

Velké množství oleje

Horní rysku bychom také rozhodně neměli ignorovat. Na přelití bychom si všeobecně měli dávat pozor, jelikož zvýšené množství oleje může způsobovat usazeniny v podobě karbonu a pryskyřic, které následně dokáží rozpustit jen speciální příměsi neboli aditiva, za která si pořádně připlatíte.

Pokud se ovšem nebudete snažit usazeniny rozpustit, zaděláte si na problém. Nečistoty dokáží pořádně opotřebovat katalyzátor a navíc se můžou i usazovat ve výfuku, díky čemuž se sníží jak odchod výfukových plynů, tak i výkon motoru vozidla. V horším případě navíc přebytek motorového oleje může odvzdušňovací průrvou sám stříkat ven.

Saze navíc mohou i zvýšit spotřebu oleje samotného, což vám může jednoduše potvrdit jejich výskyt až ve spalovacím prostoru. U benzínového neboli zážehového motoru se navíc kromě netypického opotřebování katalyzátoru za podezřele krátkou dobu může karbon objevit až na svíčkách, což povede ke zkratům v oblasti elektrod a s jízdou anebo dokonce i pouhým nastartováním se můžete rozloučit.

Jak zjistit hladinu oleje

Nejedná se o žádné složité procesy. Předem je dobré auto zaparkovat na rovném povrchu a vypnout motor. Ideální je několik minut počkat, aby se hladina oleje mohla dostatečně uklidnit pro zjištění přesných informací. Následně už jen vyjměte měrku oleje. Bude ji třeba pořádně vysušit a především otřít. Následně ji vložte zpět do oleje a zkontrolujte množství. Pokud se olej dostal k rysce zobrazující minimum, patřičně vše doplňte daným přípravkem dle návodu v servisní knížce.

Doporučení na závěr

Rozhodně nepodceňujte rysky. Nejedná se o žádné složité požadavky. Stačí, když se budete vyhýbat tomu, aby se olej dostal do styku s dolní.  Zároveň ale dbejte i na to, abyste při přilévání daného přípravku nepřesáhli horní. Pro nejvyšší jistotu je ale nejlepší variantou vozit olej vždy s sebou a nespoléhat pouze na servisní výměnu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.