Jaké jsou žárovky na Škoda Fabia

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 13. 04. 2017,  0x


Přední i zadní světla na automobilu nám leckdy mohou zachránit život. Proto by se výběr vhodných autožárovek rozhodně neměl podceňovat. Jedny svítí více a druhé méně. Jiné mají delší životnost a další musíte vyměnit už po několika týdnech, protože přestanou pořádně svítit. Podle čeho bychom měli vybírat, a to ne jen do Fabie?

Základní rozdělení žárovek

O tom, jak se žárovky světlometů vyměňují, jsme si už řekli. Teď je na čase povědět si o tom, jakou žárovku vybrat a především jaké existují typy. Někteří řidiči si při výběru nejsou jistí už jen klasickým označením H4 nebo H7, se kterými se nejčastější setkáte hlavně v případě, kdy nemáte xenonová nebo LED světla. Označení H7 se uplatní především u první generace Fabia a starších vozů. H4 je pak vhodné pro novější auta a hlavně ty, která mají oddělená dálková světla od potkávacích.

Při výběru se také díváme na další tři parametry. Je jimi světelný tok, chromatičnost a příkon žárovky. Ve světelném toku jsou udávány hodnoty v tzv. lumenech. Jedná se pochopitelně o sílu svítivosti a výraznou světelnou energii. Značkové a kvalitnější typy nabídnou i 1500 lumenů, což je pro Škoda Fabia dobrá volba. Těm s menším světelným tokem se raději vyhýbejte, pokud chcete při jízdě za tmy dobře vidět.

Dalším bodem je chromatičnost. Ta se naopak udává v jednotkách kelvinů a signalizuje barvu světla. Na výběr je obvykle žlutá, bílá a pak namodralá. Podle českých předpisů jsou u nás povolena pouze bílá světla, která mají značku 6000K. Posledním bodem je pak příkon žárovky, který se udává ve wattech a závisí na něm především to, jestli se jedná o již zmíněné H7 nebo H4. H7 nesmí u patice překročit vyšší hodnotu než 55 W. Na druhou stranu H7 dovoluje až 60 W. Tyto hodnoty rozhodně také nepodceňujte, jelikož špatný příkon může nadměrným ohřátím trvale poničit světlomety.

Na co si dát u žárovek pozor

Některé druhy žárovek se přehnaně pyšní vysokou svítivostí. Ta se nám ale bohužel výrazně prodraží, neboť mají i nízkou životnost. Namísto toho, abychom je pořád vyměňovali a kupovali za nemalý peníz, bude oboustranně podstatně výhodnější pořídit žárovku s o něco málo nižší svítivostí. Životnost se tak výrazně prodlouží.

Dlouhá životnost je navíc to, co nás u všech různých produktů zaujme nejvíce, jelikož svým způsobem značí i úsporu. Svou výdrží se pyšní především LED žárovky, které slibují 50 000 hodin světla a někdy i více. Pokud se pro ně rozhodnete, nezapomeňte pořídit takovou s dostatečným chlazením. Jak již bylo řečeno, přílišné zahřátí může poškodit reflektory.

Co se nabízí pro Škoda Fabia?

Žárovky lze pochopitelně kupovat zvlášť, ale i v sadách. Velmi snadno na internetu narazíte na e-shopy, které nabízí sady na výměnu speciálně pro Škoda Fabia, což výrazně usnadní výběr i hledání. Vsaďte ale spíše na kvalitní a značkové kusy. Sice si trošku připlatíte, ale zároveň i získáte jistotu, že jste nešlápli vedle.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.