Jak zvýšit výkon motoru

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 20. 10. 2016,  0x


Toužíte u auta po pořádném výkonu, ale aktuálně si nemůžete dovolit novější ani rychlejší model? Pořádné žihadlo by chtěl každý řidič, což ještě ale nutně nemusí znamenat, že bude muset investovat do nového vozu. I stávající automobil lze upravit tak, abyste z něj vytěžili co nejvíc. Čím tedy podpořit výkon motoru?

Se zvýšením výkonu začněte už u filtrů

Nemusíte být nutně znalcem v oboru, abyste věděli, že pro výkon vozu je stěžejní i nasávání vzduchu. Osobní automobily mají převážně papírové filtry, které jsou náchylnější pro zachytávání prachu, špíny a jiných nečistot, což pochopitelně narušuje sání vzduchu. Pokud tedy toužíte po lepším výkonu, je nejlepší cestou filtry pravidelně měnit anebo rovnou pořídit sportovní variantu. Některé sportovní filtry jsou navíc vyrobeny ze stoprocentní bavlny, což zaručuje řádnou prodyšnost a sání vzduchu.

Na motor má vliv i palivo

Málokdo pravděpodobně investuje do prémiových paliv a přidávaných aditiv. Často je důvodem právě finanční stránka. Pokud ovšem chcete zlepšit výkon motoru, pravděpodobně se této části nevyhnete. Některé prémiovky totiž nejsou jen průměrné předražené palivo, ale naopak obsahují propracovanější složení, které dokáže zjemnit chod motoru a zvýšit jeho výkon. A to především proto, že snižují tření a podporují spalování. Některé v sobě navíc mají i látky, které zabraňují usazování špíny na filtrech, čímž podpoříte i první bod.

Správný výfuk také podporuje výkon

Čím rychlejší odvod zplodin, které byly vytvořeny spalováním benzínu nebo nafty, tím lepší výkon automobilu.  I zde existují sportovní varianty, které navíc při tůrování vydávají nádherný zvuk, který můžete znát především z filmů či závodů. Na výběru si ale dejte záležet a hleďte především na odpor a zpětný tlak. Důležitá je samozřejmě průchodnost. Nezapomeňte ani na katalyzátor.

Bohužel je ale třeba zmínit, že výměna celé výfukové soustavy rozhodně není levnou záležitosti. Průměrně si přijdete zhruba na 20 000 Kč, což ale nic nemění na tom, že za zbrusu nový automobil s pořádným výkonem byste dali podstatně víc.

Chiptuning jedině od profesionála

Jedná se pravděpodobně o nejnákladnější proces ze všech. Nutno podotknout, že také ale o nejúčinnější, jelikož profesionálním chiptuningem se dokáže zvýšit výkon motoru až o jednu třetinu. Vše spočívá v softwarové úpravě paměťového bloku tím způsobem, aby došlo ke změně vstřikování, resp. o určitý daný poměr, který byl dán pro palivo a vzduch. Pro tuto úpravu je vždy nejlepší navštívit odborníka, který má dostatečné zkušenosti a především dobré reference. V jinačím případě se v rámci automobilu jedná o katastrofální následky.

Na závěr už jen stačí dodat, že není nutné provádět všechny úpravy. Nejlepší a nejlevnější variantou je především sázka na sportovní filtry a speciální paliva. Věřte, že lepšího výkonu si s těmihle úpravami všimnete už po několika jízdách.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.