Jak vyčistit přední světlomety

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 19. 12. 2016,  0x


O své auto se přeci staráme, a právě proto bychom neměli zapomenout ani na světlomety. Jakým způsobem nám půjdou nejlépe vyčistit a po jakých přípravcích bychom rozhodně měli sáhnout?

Proč čistit přední světla?

Aktivní jezdění a používání vozu má výrazný vliv na průzračnost předních světel. Často se během jízdy na světlomet dostanou nejrůznější nečistoty a celkově se zanáší jejich povrch, což vede k oxidaci. Ta má za následek omezení průhlednosti a ztrátu čirosti. V některých případech může dojít až k zažloutnutí. Podobné drobnější vady a zanesení rozhodně nejsou problémem, který by měl složité řešení. Světla se dají jednoduše očistit a vyleštit, pokud se bavíme o povrchové údržbě.

Náročnější postupy nastávají v případě, pokud se prach a nečistoty, které na sebe automobil během jízdy nachytá, dostanou dovnitř světel a usadí se na čočce. V takovém případě je již řešení výrazně složitější a v naprosté většině pokusů a očištění je lepší vyhledat pomoc autoservisu s dobrými recenzemi. Celý světlomet se totiž bude muset opatrně rozebrat a krycí sklo budeme muset oddělit od světla rozehřátím hmoty, která jej drží. Důležitá bude především solidní manuální zručnost, opatrnost a trpělivost. Pro nezkušené tedy bude opravdu lepší volbou, ponechat tento postup někomu, kdo jej dobře ovládá.

Proč čistit světlomety?

Údržba vozu je důležitá a dokáže výrazně prodloužit i jeho životnost. Pokud navíc budeme řešit některé závady včas, můžeme předejít řadě závažných problémů (např. haváriím), které by mohly přijít v případě, když bychom poruchy přenechaly náhodě. Jinak tomu není ani v případě světlometů. Špinavá skla podstatně omezují průchod světla, které je důležité především v rámci bezpečné jízdy. Pokud tedy problém neřešíme, je dobré vědět, že neohrožujeme pouze sebe, ale i ostatní řidiče na vozovce, jelikož podstatně snižujeme svou viditelnost.

Čím vyčistit reflektory?

V prvé řadě můžete veškerou práci přenechat profesionálům v servisu, kteří si s čištěním, ale i leštěním poradí. Za obě přední světla si ale zaplatíme okolo 600 korun.

Pokud se pro údržbu rozhodneme sami, dobrým pomocníkem nám bude elektrická leštička, kterou budeme moci využít až po umytí. Pokud by se náhodou objevila ve vašem nářadí, dokáže vám hodně ulehčit práci. Pokud ji ale nevlastníte, věřte, že pořídit si ji na příležitostné využití, nebude zrovna ekonomické řešení, jelikož stojí přes 10 000 Kč. Co ale můžete zakoupit, aniž by vaše peněženka utržila šok, jsou speciální sady určené předně pro očistu světlometů.

Člověk si ale ve finále dokáže vystačit i s obyčejným kartáčkem a hadříkem. Plno řidičů si velice vychvaluje voskovou pastu Tempo, kterou můžete využít i na zbytek karoserie vozu. Velkým fenoménem a dobrým pomocníkem je ale i obyčejná zubní pasta, která dokáže přední světlo vyčistit a rozleštit během pár minut.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.