Jak seřídit karburátor Simson

Praktické rady

Přidal sawyer, dne 25. 10. 2016,  0x


Karburátory tohoto typu podobně jako Walbra zkrátka obvykle potřebují manuální přenastavení samotným majitelem či řidičem. Při správném postupu můžete zařídit perfektní jízdu s pořádným výkonem a navíc bez nekřesťanské spotřeby paliva. Jakým způsobem je tedy vhodné seřídit karburátor Simson?

Nejjednodušší cesta k seřízení

Návod k seřízení snad jakéhokoliv karburátoru byste měli najít v servisní knížce anebo v návodu na obsluhu. Obsahovat by měl i důsledný popis společně s obrázkovým návodem. Pokud jsou ovšem oba spisy k nenalezení, je nutné postupovat následovně. Ještě předtím je ale dobré zjistit, jaký typ karburátoru Simson vlastníte. Starší typy se zpravidla označují jako 16N1, novější zase 16N3.

Karburátor Simson 16N1

Pro seřízení pro nás budou stěžejní 3 faktory. Tím prvním bude hladina v plovákové komoře a tím druhým bohatost směsi. Následně se pak společně zaměříme na chod volnoběžných otáček.

Co se týče hladiny směsi, měla by se pohybovat zhruba 25 milimetrů od těsnící hrany. Zjištění výšky hladiny nebude nic složitého. Stačí počkat, až se benzín v nádrži uklidní a následně do plovákovky ponořit plovák tak, aby se dotýkal dna. Můžete si pomoci užším šroubovákem. Správný výsledek poznáte podle toho, že se vršek plováku dotýká hladiny.

Bohatost směsi vychází z toho, kolik obsahuje benzínu. Čím bohatší, tím více paliva a méně vzduchu v poměru. Pokud bychom měli vycházet z nastavení do běžného provozu, měl by se plíšek nacházet zhruba na 2. zářezu, což způsobíme dotažením a následným povolením.

Při seřízení volnoběžných otáček je třeba nastartovat a zahřát motor na provozní teplotu. Šroub je potřeba utahovat do chvíle, než se volnoběh začne udržovat a motor nebude ,,chcípat“. V případě problému si dopomozte šroubem pro bohatost směsi. Její šroub začněte utahovat a následně povolat se snahou dostat se na otáčky, které by se měly pohybovat zhruba okolo 1200-1600 ot/min. Motor musí běžet pravidelně. Pokud tomu tak není, zkuste utáhnout šroub směsi, ale maximálně o třetinu.

Karburátor Simson 16N3

O zjištění správné hladiny jsme si již řekli při seřizování staršího typu. Proto rovnou přejdeme ke šroubu, který zajišťuje bohatost směsi. Bude třeba jej úplně dotáhnout. Při tomto procesu musí motor běžet. Bohatost směsi následně povolíme o 3 otáčky, přičemž bude třeba regulovat právě vzduch. Šroub je třeba začít utahovat, a to až do chvíle, kdy se motor dostane na nejvyšší otáčky. Poté šroub povolíme o čtvrtinu.

Pokud motor běží nepravidelně a s jeho výkonem nejste spokojeni, zkuste se opět zaměřit na snížení otáček pomocí šroubu manipulujícím s bohatostí směsi.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.