Jak se pozná zadřený motor?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 11. 10. 2016,  0x


Zadřený motor už potrápil nejednoho motoristu. Je to jedna z nejhorších poruch, které se může stát. Pokud je motor poškozený včetně rozvodů, je zralý na výměnu. Chyba je přitom velmi často na straně jeho vlastníka. Stačí nekontrolovat olej v motoru a včas jej neměnit a problém je na světě.

K zadření oleje dochází při velkém úbytku oleje, ke kterému může dojít nejen přirozeným spalováním ale příčinou může být prasklé dno klikové skříně, uvolnění čističe oleje či netěsnost olejové vany. Pokud olej klesne pod určitou hladinu, v kapličce přístrojové desky začne varovně svítit kontrolka olej. Motor volá o pomoc.

Pokud na to řidič nereaguje, koleduje si problém zvaný zadřený motor. Pokud tedy chcete motor zadřít a vyměnit jej za nový, můžete pokračovat v jízdě. Pokud to není vaše velké přání, měli byste okamžitě zastavit, vyřadit na neutrál a vypnout motor. Zkontrolujte hladinu oleje a dolijte jej. Nemáte-li odpovídající olej sebou a ten váš není v tu chvíli k sehnání, lez použít olej jiné kategorie, ale pouze v malém množství.

5 rad, jak neriskovat zadřený motor

1. Nezapomínejte na olej - motor nemůže pracovat bez předepsaného množství a druhu oleje.
2. Pravidelně kontrolujte měrku - nenechávejte to na servise a mezi servisními prohlídkami občas zkontrolujte stav hladiny oleje.
3. Vozte sebou náhradní olej - když už hladina oleje klesne a je nutno ji doplnit, je dobré odpovídající olej mít sebou. Proto si vozte litr oleje jako rezervu.
4. Neignorujte svítící kontrolky - že už to zase svítí? Varování nikdy nepřehlížejte. Obzvláště to platí u hladiny oleje.
5. Lepší nějaký olej než žádný olej - nemáte-li náhradní olej, použijte menší množství jakéhokoliv oleje. Je to lepší než nic.

Všeho moc škodí

Proč tam tedy rovnou nenalít více oleje, ať máte jistotu, že se jen tak nevypaří? Příliš mnoho oleje motoru také zrovna dobře neděla. Ta ryska tam opravdu není navíc. Pokud je totiž oleje příliš, může vytvářet usazeniny v místech, kde nemají být. Nadměrné množství oleje se projevuje zvýšenou spotřebou oleje a vysokou kouřivostí motoru.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.