Jak prodat auto

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 9. 03. 2017,  0x


Vaše staré auto jste se rozhodli prodat. Důvody prodeje v tuto chvíli nehrají roli. Důležité je prodat auto za odpovídající částku a nenechat se oklamat lstivými prodejci z autobazarů nebo vychytralými kupujícími. Jak na to?

Prvním krokem je realistický pohled na stav vozidla. Pokud se nachází v “dezolátním” stavu a sotva prošlo technickou kontrolou, pak na vás čekají 2 možnosti:

  1. Auto můžete prodat na náhradní díly. Tato možnost není tak špatná, jak se může zdát. Právě naopak. Prodejem dílů a částí můžete vydělat více než při prodeji celého “vraku”.
  2. Pošlete auto na ekologickou likvidaci. Auto je nutné odhlásit a odvézt na likvidaci. Nic vás to sice nebude stát, ale také nic nevyděláte.

Pokud je však auto normálně pojízdné, můžete jej “poslat” dál. Chcete-li získat adekvátní částku, nechte auto prohlédnout, zjistěte jeho nedostatky a vady. Poté si udělejte průzkum, v jaké cenové relaci se pohybuje prodeje vašeho vozu.

První dojem je při prodeji auta důležitý

Nezapomeňte také auto umýt a vyčistit. Vzhled vozu má při prodeji velký vliv. Za umyté a naleštěné auto vám člověk zaplatí ochotněji než za auto, které rok nevidělo myčku a vevnitř připomíná popelnici.

  • Umyjte auto. První dojem je důležitý. Navštivte myčku nebo umyjte auto svépomocí. Protentokrát se zaměřte i na místa, která nejsou vidět. Kupující se určitě bude dívat do všech “koutů”. Pokud chcete zapůsobit, vyčistěte i motor.
  • Vyčistěte interiér. Zájemce bude sledovat nejen vnějšek auta, ale i vnitřek. Vyházejte veškerý nepořádek, utřete plastové části a vyluxujte sedačky a rohožky. Ty v případě nutnosti umyjte saponátem. Kožené části ošetřete speciálním sprejem.

Prodej auta přes internet nebo autobazar?

Jakmile je auto připravené k prodeji, máte na výběr dvě možnosti prodeje. První je prodej auta do autobazaru za hotové. Je to nejjednodušší, nejoblíbenější a nejbezpečnější způsob prodeje. Tuto možnost nabízí především větší autobazary, kteří si výkup za hotové mohou dovolit. Nevýhodou je však výrazně nižší kupní cena. Autobazary chtějí na výkupu vydělat co nejvíce, a proto se snaží cenu vozu vždy snížit.

Druhou možností je prodej přes internet vlastními silami. Nejprve čerstvě naleštěné auto nafoťte a to ideálně za slunného dne. Kvalitní fotky, slunečné počasí a pěkné prostředí dokáží divy. Vyfoťte jej ze všech stran a nezapomeňte ani na interiér. Nafoťte i vady. Chcete přece auto prodat prvnímu zájemci, ne ztrácet čas s desítkami zájemců, které odradí poškozený lak na dveřích apod.

Následuje příprava samotného inzerátu. Inzerát by měl být objektivní a text by měl být stručný. Obsahovat by měl všechny důležité informace - značku, typ, rok výroby, stav vozidla apod. Zájemce by si na základě podaných informací měl udělat obrázek o autě, o které projevil zájem. Poté si vyberte inzertní portál. Využít můžete klasické inzertní portály, jako jsou Annonce, Sauto.cz a další. Ty mohou nabízet inzerci zdarma i za poplatek. Stále častěji se při prodej všeho možného využívají i sociální sítě jako Facebook.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.