Jak připravit auto na zimní cestu do hor

Obecně o autech

Přidal a, dne 18. 12. 2019,  0x

Jak připravit auto na zimní cestu do hor

V nadcházejících měsících mnoho z vás vyrazí na zimní dovolenou, či výlet do hor. Ať už je vaším cílem lyžařské středisko, běžkařská trasa či túra po hřebenech, budete na cestu potřebovat dobré vybavení. Lyže, pohorky a další už jste si jistě obstarali, teď je na čase připravit také dopravní prostředek.  

Pneumatiky

Základem, bez kterého se neobejdete v zimě ani v nížinách jsou zimní pneumatiky. Povinně je musíte obout nejpozději 1. listopadu, za letní je lze vyměnit nejdříve 1. dubna. Toto pravidlo platí pokud je na silnici led či sníh, nebo to lze očekávat. Zimní pneumatiky se od letních liší v jízdních vlastnostech i povrchu. Dezén musí být minimálně 4 mm. Díky tomu je zajištěný dostatečný odvod vody a sněhu. Mají také lepší záběr a kratší brzdnou dráhu. Na horách se ale můžete setkat i s příkazovou značkou “Zimní výbava”. V takových případech je další jízda povolena pouze se zimními pneumatikami a to celoročně, není-li značka opatřena dodatkovou tabulkou upravující období. Pozor si dávejte při cestách do zahraničí, v různých zemích totiž platí odlišná pravidla.

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy jsou nezbytností právě při jízdě na horách. Pokud je silnice pokrytá vrstvou sněhu a ledu, ani zimní pneumatiky nemusí stačit. Řetězy jsou v některých oblastech českých hor povinné, místa jsou označena dopravní značkou. Stejně tak tomu může být i v zahraničí.

Důležité je umět sněhové řetězy na kola správně nasadit. V ideálním případě byste si měli “obouvání” vyzkoušet v klidu ještě před cestou na hory. Nasazování ve vánici, po tmě nebo za snížené viditelnosti pak pro vás bude jednodušší. Řetězy se nazouvají na hnací nápravu, u aut s pohonem 4x4 obvykle na všechna kola. Stejně jako pneumatik i řetězy se prodávají v různých velikostech. Ta by měla odpovídat vašim kolům.

Střešní boxy

Zimní dovolená obvykle vyžaduje více výbavy, než letní výlet k vodě. Jestliže plánujete dovolenou ve více lidech, kteří s sebou povezou lyže, snowboardy, boty, oteplovačky či sáňky, můžete narazit na problém s prostorem. Ten může částečně vyřešit pořízení střešního boxu. Ten se umístí na střechu a vám tak v kufru zbyde více místa. Vybírat můžete z několika typů a velikostí.

Sedačky

Nejen v zimě je pro cestování autem s dětmi potřebná autosedačka. Ta ochrání vaše dítě v případě nenadálé nehody, ale umožní mu také pohodlnější cestování. Dětské autosedačky jsou rozděleny do kategorií podle hmotnosti dítěte. Některé modely jsou kombinované a tzv. rostoucí. V nich může dítě cestovat velmi dlouho, protože sedačku je možné různě přizpůsobovat a například otáčet. Při volbě vhodného modelu byste měli dát pozor na to, aby byl homologovaný - tedy aby splňoval všechny požadavky a bezpečnostní normy. V současné době platí evropská norma i-Size. Pokud to vaše auto umožňuje, vybírejte sedačky s upevněním pomocí ISOFIXu. To spojí sedačku přímo s konstrukcí auta a nehrozí tak posouvání.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.