Jak odpojit imobilizér u Škody Felicia

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 14. 09. 2016,  0x


Imobilizér je speciální elektronické zařízení, jehož hlavním účelem je zabránit nastartování motoru při vložení nesprávného klíče. Dnes už je imobilizér součástí velké většiny novějších aut. U “škodovek” byl imobilizér poprvé využit u modelu Felicia, který byl vyráběný v letech 1994 až 2001. Felicia měla nahradit předchozí model Favorit. Její design byl výrazně pokročilejší a ve výbavě se objevila řada moderních prvků, jak byl právě imobilizér, ABS, posilovač řízení a další.

Zpočátku za příplatek, později standardní součást výbavy

Z pohledu výbavy byla Felicia revolučním modelem, který hodně ovlivnilo začlenění Škodovky do koncernu Volkswagen. Například imobilizér nebyl standardní součástí a bylo možné jej do výbavy začlenit za příplatek. Změna přišla s faceliftem v roce 1998. Od tohoto roku již imobilizér patřil do standardní výbavy vozu. Ne každá Felicia tedy imobilizér má.

Nejnovější Felicie z roku 2001 jsou nyní považovány za “starší vozidla”, vždyť mají za sebou už 15 let provozu. Není tedy neobvyklé, že se mohou objevit problémy jako například občasné zlobení imobilizéru. Nejčastěji se rozsvítí kontrolka i při vložení správného klíče. Obvykle stačí klíč vytáhnout, chvilku počkat a poté postup zopakovat. Někdy se může kontrolka rozblikat i za jízdy. Pokud se motor nevypne okamžitě, je vhodné dojet na rozumné místo a opatrně motor vypnout a vytáhnout klíče. A znovu nastartovat.

Odpojení imobilizéru u Felicie. Lze či nikoliv?

Při opakovaných problémech s imobilizérem či ztrátě jediného klíče nastává problém. Před domem či v garáži náhle stojí sice pojízdné auto, ale nelze jej nastartovat. Lze imobilizér nějakým způsobem obejít, opravit nebo jej jednoduše deaktivovat? Pokud nejste schopný automechanik znalý problému, je vhodnější vyhledat pomoc odborníka.

Ti dokáží buď odstranit závadu a opravit imobilizér, aby opět fungoval, nebo nový klíč dokáží přizpůsobit vozidlu a spárovat jej s řídící jednotkou. V případě, že oprava imobilizéru není již možná nebo by byla příliš drahá, je doporučeno definitivní odpojení imobilizéru. Jak odpojit imobilizér Škody Felicia? Odpojení neboli deaktivaci je nutné provést softwarovým vypnutím v řídící jednotce. Nebo je možné imobilizér vyměnit za jiný, u kterého je k dispozici originální klíč. Vše by však měl provést někdo, kdo opravdu ví, jak se to dělá. Jinak vozidlo nenastartujete.

Použijte řídící jednotku bez imobilizéru

Na internetových diskusích lze dohledat řadu rad. Například, že lze použít řídící jednotku z Favorita. Ta ale údajně nesedí do Felicie,a  proto by mělo být vhodnější použít řídící jednotku rovněž z Felicie, ale z té, která imobilizér ve výbavě neměla. Pomoci to může, ale také nemusí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.