Jak nejlépe odhlučnit kapotu a motor vašeho vozu?

Praktické rady

Přidal kestranek, dne 14. 09. 2016,  0x


Milujte poslouchání muziky v autě? Chcete si ji vychutnat i při vyšší rychlosti. Ruší vás při poslechu hudby zvuky motoru? Jste šílení z nežádoucích vibrací? Ztrácí vaše oblíbená skladba díky venkovním zvukům dynamiku? Pak vám nezbývá nic jiného, než se zamyslet a vaše auto kvalitně odhlučnit. Pojďme se společně podívat, jaké jsou možnosti. Z praxe vím, že to není tak velký problém, jak na první pohled vypadá.


Odhlučnění vozu vám přinese kýžené "ticho"

Na začátku musíte udělat zásadní rozhodnutí. Svěříte vaše auto profesionálům, kteří si jistě, byť za "rozumnou cenu", s odhlučněním standardně poradí nebo se do projektu "precizní odhlučnění" pustíte sami. Jelikož se jedná o dost specifický úkon, často výsledky pečlivého a zapáleného amatéra zastíní laxní profíky.

Odhlučnění a vytlumení není žádná věda

Automobily většinou mívají v základní výbavě jen minimální tlumení i odhlučnění, nebo často dokonce žádné. Aby vaše auto bylo mělo "tichý interiér a dobře hrálo" musíte udělat dva základní kroky. Vytvořit kvalitní akustický prostor okolo reproduktorů a odhlučnit motor a karosérii.

Podívejte se, jak jsou na tom vaše reproduktory

Než začnete z celkovým odhlučněním vozu, je dobré zjistit, jakým způsobem jsou uchyceny reproduktory umístěné ve dveřích. Většinou je středobasový reproduktor přišroubován na vnitřním plechu dveří, ale může být uchycen i jen na samotném tapecírunku. Pokud jsou reproduktory přišroubovány k plechu, je potřeba zamezit akustickému zkratu a dveře tzv. "uzavřít". Abychom zamezili rezonancím a docílili lepšího zvuku reproduktorů, doporučuji zatlumit i venkovní plech. Vznikne tak uzavřená-vytlumená ozvučnice, která má ty správné akustické vlastnosti, stejně tak jako reprobedna na vašem domácím hi-fi. Na odhlučnění plechů okolo reproduktorů se s oblibou používá tlumící materiál Silent Coat M2 nebo jeho ekonomičtější verze StP Anticor L. Pro výkonnější a dražší aparatury pak Silent Coat M4 nebo Silent Coat Mlex. Za samotný reproduktor je účinné aplikovat vrstvu například Gladen Aero-Wave. Na zpevnění tapecírunku se nejčastěji používán přípravek StP Anticor L nebo tlumící tmel Gladen Aero-Stone. Tak, nyní máme vytlumené dveře a reproduktory již hrají v příznivém akustickém prostředí.

 

Jak eliminovat hluk motoru?

Než se pustíte do práce, je důležité si uvědomit, že rušivý hluk nevydává jen samotný motor, ale i převodovka, závěsy kol a odvalující se kola. Je zde i aerodynamický šum a vibrace, které se přenášejí na karosérii. Nicméně klíčovým místem, kterým proniká hluk do interiéru vozu, je místo kolem nohou řidiče. Na toto místo se také nyní zaměříme. Výrobci vyvinuli speciální tlumící materiály pro auta, Dynamat, Audiocomp nebo SinusLive. Pro odhlučnění prostupu hluku lze ale využít i pláty z pryže EPDM, které zakoupíte v prodejnách Řemo či Gumex. Můžete také použít zvukově nepropustné izolační pěnu, která je primárně určena pro izolace technických zařízení, např. Armaflex. Pro pohlcování hluku lze použít i plstěný materiál, PUR pěny nebo melaminové pěny Basotect. Nyní záleží na vrstvě, čím je izolační vrstva silnější, tím více hluku absorbuje.

 

Jak hlukově odizolovat karosérii vašeho vozu?

Pro omezení hluku a vibrací kovových či plastových částí karosérie se s oblibou používají antivibrační materiály, například elastické nátěry typu Dynashield, Terophon, Dinitrol nebo samolepící pláty z vysoce viskosní asfaltózní hmoty na bázi bitumenu nebo butylkaučuku: Dynamat, Sikadamp, TBZ či Zealum. Tyto materiály bývají často pokryty hliníkovou fólií, která pláty významně zpevňuje. Tlumící materiály mají různé ceny i kvalitu. Obecně platí, čím je izolační hmota kvalitnější, tím je bohužel i dražší. Vedle izolačních vlastností daných materiálů je také důležité, aby tlumící materiály dobře lepily, nezapáchaly a byly dostatečně odolné vůči teplotě. Na špatně přístupná místa vozu existují i tlumící materiály, které lze aplikovat ve spreji, například Dynashield.

 

Několik drobných rad na závěr

Mějte prosím na paměti, že veškeré látky, které na odhlučnění vozu použijete, by měly být schváleny pro použití v automobilech. Tedy, měly by být především nehořlavé a bez škodlivých látek, které se z nich uvolňují. Použité materiály by měly být dostatečně tepelně a chemicky odolné. Dejte také pozor, aby plechy vašeho vozu nebyly trvale ve styku s látkami sajícími vodu.

Jestliže se do akce pustíte sami, vyberte si teplý sluneční den, antihlukové výplně se za tepla lépe tvarují. A na závěr ještě jedna rada. Čím více plechů a plastů polepíte antivibračními či antihlukovými materiály, tím větší máte šanci na úspěch.

Věřím, že vás tento článek inspirovat a již během příští jízdy se hluboko ponoříte do ničím nerušeného poslechu vaší oblíbené hudby.

Jaroslav Kestřánek



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.