Jak na výměnu oleje v motoru

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 16. 10. 2016,  0x


Každý správný motorista ví, že olej v motoru je třeba pravidelně měnit. Výrobci doporučují výměnu cca po ujetých 30 000 kilometrech, zkušení řidiči a servisy radí výměnu častější a to již po 10 000 až 15 000 kilometrech. Správná péče o olej se projeví na motoru a jeho funkčnosti. Lépe poběží a déle vydrží.

V minulých článcích jste se mohli dočíst něco o oleji v motoru, kdy jej měnit a proč, případně jaké problémy může způsobit jeho nedostatek či přebytek. Tentokrát se podíváme, jak výměna oleje v motoru probíhá. Výměnu zpravidla provádí autorizovaný servis, někdo je schopen si tento úkon provést doma v garáži. K výměně jsou potřeba nádoba na použitý olej, klíč, nový olejový filtr a motorový olej, starý hadr a gumové rukavice.

Krok první: Vypuštění oleje

Jako první je nutné z motoru vypustit původní olej. To se děla prostřednictvím vypouštěcího šroubu, který se nachází ve spodní části olejové vany motoru. Problém nastává u menších vozidel, s nimiž je potřeba najet na vyvýšenou rampu. Jinak se k vypouštěcímu šroubu nedostanete. U větších aut problém nebývá.

Motor by měl být při výměně oleje lehce zahřátý. Proto je vhodné olej měnit krátce po jízdě. Motor stačí nechat vychladnout pár minut. Pod olejovou vanu umístěte dostatečně velkou nádobu, do které olej bude vytékat. Poté uvolněte vypouštěcí šroub pomocí patřičného klíče. Uvolněný šroub ručně vyšroubujte a nechte olej vytéct.

Krok druhý: Výměna olejového filtru

Dbejte, aby starý olej vytekl téměř do “poslední kapky”. Poté je doporučené vyměnit olejový filtr. Ten bývá zanesený nečistotami. Olejový filtr odšroubujte a důkladně vyčistěte prostor, kde je umístěný. Postačí vám obyčejný hadřík. Nový filtr namontujte ročně a nakonec je dotáhněte pomocí klíče.

Krok třetí: Napuštění nového oleje do motoru

Olejová vana je prázdná a filtr vyměněný. Připevněte vypouštěcí šroub a nezapomeňte jej dostatečně utáhnout. Poté nalijte odpovídající olej předepsaný výrobcem do olejové vany. Zkontrolujte množství oleje, které by mělo sahat přesně k vyznačené rysce. Je-li vše v pořádku, olejovou vanu zavřete pomocí víčka.

Nejčastější chyby při výměně oleje

Pokud se motoristé rozhodnou vyměnit olej v motoru svépomocí, dopouští se velice často následující chyb. Pozor na něj, mohou mít pro motor špatné následky.

  • Olej mění u zcela vychladlého motoru.
  • Ve vaně nechají menší množství starého oleje.
  • Do motoru nalijí nevhodný typ oleje.
  • Nevymění starý filtr za nový.
  • Dolijí malé množství oleje, než ukazuje ryska.

Pokud je výměna oleje provedená špatně nebo pozdě, může dojít až k neopravitelnému poškození motoru. Mezi přízknaky patří nižší výkon motoru a zvýšená spotřeba paliva. Pokud i přesto k výměně oleje nedojde, může dojít až k zadření motoru a ten už je k ničemu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.