Jak na kunu v motoru?
Přidal leprikon, dne 15. 10. 2016, 0x
Letošní říjen je poněkud chladnější než v jiné roky. A s příchodem zimy souvisí i jeden problém - kuny. Jakkoliv to zní úsměvně, není tomu tak. Kuny láká teplý motor, kde s oblibou přespávají. Zároveň však mohou v motoru napáchat, a také tak činí, relativně drahé škody.
Kuny jsou stále drzejší a nebojí se přiblížit se k lidským obydlím. Častější jsou na vesnicích, ale ani větší a lidnatá města a jejich centra pro ně neznamenají žádnou velkou hrozbu. Zejména v zimě vyhledávají teplé motory aut parkující u les, luk, polí ale i na sídlištích. Zalezou si pod kapotu a ohřívají se před chladem a mrazem. Kdyby v autě jen přespaly a šly o dům tedy auto dále, vše by bylo v pořádku. Jenomže kuny se nespokojí s levným noclehem.
Kuna v motoru může způsobit škodu až za 7 tisíc Kč
Zdá se vám to nemožné? Jak by kuna mohla způsobit takovou škodu? Kuny podobně jako hlodavci rády koušou různé kabely. Mohou tak poškodit brzdový systém, chladící systém, izolace i elektroinstalace. Následující den kuna zmizí, ale auto není možné nastartovat. A oprava takové škody vyjde až na několik tisíc korun.
Možným způsobem, jak si ušetřit náklady za opravy, je extra připojištění. Škody způsobené kunami nejsou běžnou součástí povinného ručení ani havarijního pojištění. Cena připojištění se pohybuje kolem 500 korun za rok.
Jak zabránit kuně vlézt do motoru?
Kuny nejsou neobvyklým problém, a tak existují rady, jak se proti kunám bránit. Nejlépe tak, aby do auta ani nevlezli. Ale pozor! Kuny se nesmí chytat do pastí, trávit či zabíjet jiným způsobem. Jedná se totiž o trestný čin.
Pokud auto garážujete, a přesto vám do ní lezou kuny, někde ty malé mršky našly díru. Stačí jim otvor o průměru pouhých 6 centimetrů, aby se dostaly dovnitř! Účinným preventivním prostředkem jsou údajně psí chlupy nebo lidské vlasy. Kuny jsou sice drzé, ale lidí se bojí. Pokud tedy ucítí jejich pach nebo pach jejich psů, místu se raději vyhnout. Stačit by mělo sáček s vlasy nebo chlupy závěsit poblíž motoru.
Další možností jsou pachové odpuzovače ve spreji obsahující přírodní látku Geraniol. Motor se jí postříká a kuny se autu raději vyhnou obloukem. Tuto vůni považují za silný zápach. Rády nemají také citrusové vůně, ocet, petrolej, formalín a savo.
Pokud nepomůže ani jednou, zkusit lze elektronické odpuzovače. Prodávají je v servisech a obchodech s autpříslušenstvím. Kuny jsou odháněny pomocí nahraných zvuků či ultrazvuku. Akusticky odpuzovač kun v motoru vysílají vlnění, které kuny vyplaší. Umístění je vhodné u plastů, které zvuk odráží nejlépe. Ultrazvukové odpuzovače nevydávají pro člověk slyšitelný zvuk. Před jeho umístěním je nutné motor důkladným umytím zbavit všech pachových stop kuny.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.