Hillman Avenger - mstitel s čtyřválcovou klasikou

Veteráni a historie

Přidal vondrejvondrejka, dne 16. 08. 2019,  0x


Menší rodinný sedan od automobilky Hillman s tajemným názvem Avenger (český mstitel) se vyráběl po celá 70. léta a znát jste jej mohli také pod dalšími jmény. Ačkoliv se vyráběl v Evropě, vzhledem však nezapře inspiraci v typických amerických autech s mírně prohnutými boky a šikmou zádí. 


Mladý Brit a podnikatel William Hillman se nejprve pustil do výroby šicích strojů, a teprve poté jízdních kol. Z jízdních kol přesedlal na výrobu motorových automobilů a v anglickém městě Ryton on Dunsmore si založil továrnu. Mezi první vyrobené modely značky Hillman patřily luxusní modely vybavené čtyřválcovými a šestiválcovými motory.


V roce 1928, už po Williamově smrti, automobilku převzal další anglickým výrobce a to značka Humber. Za pouhé tři roky se obě firmy staly součástí většího koncernu Rootes Group, do které patřily automobily Singer, Sunbeam, Karier či Commer. Koncern v roce 1967 převzal evropský Chrysler a model Hillman Avenger byl vlastně posledním modelem, který vyvinul původní Rootes.


Hillman Avenger - první s plastovou přední maskou

Malý sedan Hillman Avenger byl představen na začátku roku 1970 a vyráběl se až do roku 1981. Jako první britský vůz měl přední masku vyrobenou z jednoho kusu plastu. Ačkoliv se jedná o evropský vůz, inspiraci našel i Američanů, pro které byly tehdy typické prohnuté boky připomínající lahev populární Coca-Coly a šikmá záď jako u dnešních fastbacků. Trochu se podobá americkému auto ze stejné doby a to Fordu Cortina Mark III.


Velkou novinkou tehdy byla plastová přední maska. V roce 1970 se Avenger nabízel ve třech výbavách. První Avenger DL představoval základní nejlevnější model. Druhý Avenger Super měl koberečky a pohodlnější sedačky. Třetí Avenger GL představoval nejvyšší výbavu - měl propracovanější palubní desku, nylonová sedadla a kapotu šlo otevírat zevnitř.


Hillman Avenger - pod kapotou parádní čtyřválec

Na rodinný sedan dosahoval Avenger skvělých výkonů. Pod kapotou se vždy ukrýval čtyřválcový motor. První byl čtyřválec OHV o objemu 1 248 ccm a výkonu 54 koní (40 kW), který jej při celkové hmotností 860 kilogramů dostal až na pěkných 135 km/h. Sportovnější verze Avenger GT dostala čtyřválce o objemu 1 498 ccm se dvěma karburátory a výkonem 76 koní (56 kW), který jel rychlostí přes 150 km/h.


Zhruba dva roky po představení základní karosářské verze sedan se na trhu objevily nové verze a to dvoudvéřová verze Hillman Avenger Saloon a kombi s pěti dveřmi Hillman Avenger Estate.


V září 1976 byl Hillman Avenger přejmenován na Chrysler Avenger. O dva roky později koncern převzal koncern PSA Peugeot Citroën, který jej přejmenoval na Talbot Avenger. Aby těch změn jmén nebylo málo, v USA se prodával pod názvem Plymouth Cricket.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.