Havarijní pojištění nákladního vozidla

Nezařazené

Přidal leprikon, dne 16. 09. 2016,  0x


V minulém článku jsme si něco řekli k povinnému ručení. A co havarijní pojištění? S vlastněním vozidla souvisí řada povinností a nákladů. Jedním z nich je právě pojištění. Ze zákona je povinné zmiňované povinné ručení, z něhož jsou hrazeny škody na majetku a zdraví osob způsobené provozem vozidla. Kdo ale uhradí škody na vlastním vozidle? A co riziko krádeže, přírodní živly či střet se zvěří? Pro tyto případy existuje havarijní pojištění.

Povinné ručení versus havarijní pojištění nákladního vozidla

Hned na začátku se definujme rozdíl mezi povinným ručení a havarijním pojištěním. Povinné ručení je tedy povinné ze zákona a hradí pouze ty škody, které vlastník vozidla způsobí jeho provozem na majetku, zdraví či životě jiných osob. Škody na jeho vozidle si však bude muset zaplatit sám, pokud ovšem nemá sjednané havarijní pojištění.

Jednoduše řečeno, havarijní pojištění kryje škody, které nekryje povinné ručení. Na mysli máme konkrétně škody vzniklé v důsledku nehody zaviněné vlastní chybou, vandalismu, krádeže, přírodního živlu, neoprávněného užití vozidla, střetu se zvěří apod. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné.

Základní rizika havarijního pojištění jsou čtyři:

 • Havárie
 • Vandalismus
 • Krádež
 • Živelné události

Uvedená rizika je možné sjednat si v podobě Allrisk nebo je různě kombinovat. Obvykle pojišťovny nabízí kombinaci havárie + živel či odcizení + živel.

Havarijní pojištění pro nákladní vozidla

Neexistuje rozdíl mezi havarijním pojištěním osobního vozidla a nákladního vozidla. Podmínky, účel a smysl pojištění je totožný a liší se pouze v ceně. Majitelé osobních vozidel nejčastěji uzavírají havarijní pojištění u novějších a nových vozidel, kde jsou případné škody opravdu vysoké. U starších osobních vozidel se havarijní pojištění příliš nevyplatí.

Nákladní vozidla jsou však zpravidla firemními vozy. Zde má havarijní pojištění smysl vždy. Nákladní vozidla jsou drahá a škody vysoké. V případě, že má podnikatel uzavřené havarijní pojištění nákladního vozidla, má jistotu, že mu případné škody vždy uhradí pojišťovna. A škody nákladním vozidlům hrozí nejen v běžném provozu, ale například i na stavbách, apod.

Cena havarijní pojištění nákladního automobilu

Havarijní pojištění nabízí zhruba 13 pojišťoven a jejich nabídky se liší v parametrech, rozsahu i ceně pojistného. Výše pojistného by však nikdy neměla být rozhodujícím kritériem Hlavní by měla být kvalita pojištění, výše pojistných limitů, rozsah pojištění a asistenčních služeb. Havarijní pojištění nákladního vozidla má pokrýt možné škody, co nejvíce to jde.

A jaká kritéria mají na cenu havarijního pojištění nákladních vozidel vliv?

 • Typ a značka vozidla
 • Pořizovací cena vozidla
 • Rok výroby
 • Zvolená rizika (Allrisk, odcizení, havárie, živel, připojištění)
 • Výše spoluúčasti
 • Trvalé bydliště majitele vozidla
 • Frekvence platby
 • Bezeškodní průběh předchozího pojištěníKomentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.