Generální opravy motorů: Rádce

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 4. 11. 2016,  0x


Někteří motoristé se svého oblíbeného auta nechtějí jen tak vzdát, a to ani tehdy, když motor nefunguje, tak jak by měl. V takovém případě přichází na řadu myšlenka, zda by se nevyplatila generální oprava motoru. Nejedná se však o levnou záležitost a my si hned řekneme, co taková generální oprava motoru obnáší.

V první řadě je dobré zvážit, proč bychom měli do generální opravy motoru jít. Je pro nás dané vozidlo natolik cenné? Vyjde nás levněji oprava motoru nebo je z dlouhodobého hlediska výhodnější koupit auto nové? Oprava motoru v tomto rozsahu vyžaduje čas a peníze. Dochází při ní ke kontrole a repasování všech součástí motoru. Pokud jsou použity špatné nebo vadné díly, motor ani po opravě nebude fungovat správně.

Výběr servisu pro generální motoru

Pokud se pro generální opravu rozhodneme, je důležitý výběr servisu. Není vhodné navštívit jakoukoliv dílnu, která vám slíbí, že motor opraví. Nejlepší je oslovit firmu, která se generálními opravami přímo zabývá. Opravy motorů vyžadují totiž velice přesné nástroje, zkušenosti a samozřejmě čas. Takto komplexní oprava nelze nijak obejít a ani uspěchat.

Pro vaše auto i vaši peněženku bude nejlepší, pokud oslovíte více firem. Předtím si udělejte menší průzkum a oslovte firmy s dobrými recenzemi. Poté si nechte vypracovat a zaslat cenové nabídky. Ty si v klidu projeďte a vyberte si firmu, která nabízí nejlepší poměr cena a výkon. Věřte, že menší průzkum se vám v tomto případě vyplatí.

Jak generální oprava motoru probíhá

Některé servisy požadují, aby zákazník motor přivezl, jiné jsou ochotně pro motor dojet. Samozřejmě taková služba nebývá zadarmo a je zahrnuto do konečné ceny. Při generální opravě jsou zkontrolovány všechny komponenty motoru - vstřikovače, turbo, vodní pumpa, EGR ventil, písty a kroužky, ložiska a další.

Všechny součásti jsou poté postupně opraveny a repásovany. Důraz je přitom kladen na ty porouchané součásti motoru, které byly pravděpodobnou příčinou jeho poškození. Konkrétně tyto části bývají opraveny, pokud to jde. V opačném případě servis navrhuje instalaci nových komponentů, aby nedošlo k opakované poruše ze stejné příčiny.

Některé části původního motoru jednoduše opravit nejdou. V takovém případě je na zákazníkovi, zda se rozhodné pro instalaci "nějak" opraveného nebo nového dílu. Pokud se však vadný díl opět porouchá, může způsobit poškození či zadření jinak funkčního motoru. V takovém případě za chybu servis nezodpovídá, pokud zákazníka na tuto možnost dostatečně upozornil.

Součástí generální opravy motoru bývají obvykle následující servisní úkony:

 • Broušení (rovnání) hlav
 • Broušení (rovnání) bloků
 • Broušení klikových hřídelů
 • Broušení sedel ventilů
 • Broušení ventilů
 • Generální opravy motorů stavební techniky
 • Opravy a úhlování ojnic
 • Opravy závitů
 • Opravy prasklých hlav (litinové a hliníkové)
 • Opravy vyvažovacích hřídelí
 • Tlakování hlav
 • Vrtání a vložkování válců
 • Výbrusy motoválců
 • Výroba pístů

Na kolik generální oprava motorů vyjde?

Ceny generální oprav jsou velice rozdílné a záleží na typu motoru, jeho aktuálním stavu i na tom, na kolik chce zákazník zachovat originální díly. Ceny generálních oprav tak začínají zhruba na 3 000 korun a mohou se vyšplhat až několik desítek tisíc korun, což bývá hodnota funkčního leč použitého motoru. Za tyto peníze však získáte motor, který bude de facto nový.

Nemluvě o tom, že ušetříte čas za hledání motoru, který je vhodný do vašeho auta, a samozřejmě i za jeho přepravu a následnou montáž. U použitého motoru navíc nikdy nemáte jistotu, jak dlouho bude fungovat. U generální opravy však přesně víte, co vše bylo opraveno či vyměněno, a že celý motor prošel důslednou kontrolou.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.