Francouzské automobilové značky

Veteráni a historie

Přidal sawyer, dne 18. 01. 2017,  0x


Francie v automobilovém průmyslu nebyla natolik úspěšná jako Německo, ale přesto si ocenění zaslouží. Díky ní je nejen na českých silnicích plno spolehlivých a kvalitních vozů, které si dokáží řidiči náležitě pochválit. Vyznáte se ale v těch nejznámějších značkách?

Citroën

Ač se tak zprvu kvůli přehláskovanému e nemusí zdát, Citroën je skutečně francouzská značka, která je na hotové špici a dokáže velice snadno konkurovat i německým firmám. Příběh o založení společnosti přitom zní skoro jako z pohádky. André Citroën se na začátku 20. století zajímal o výrobu ozubených kol, na čemž také pracoval. Vítr ho tehdy zavál do automobilové továrny Mors, která patřila dvěma bratrům a později se stal i generálním ředitelem.

Citroën si dával vždy záležet na využití moderních technologií a v 1. světové válce něco takového nezůstalo bez povšimnutí. Během několika válečných let ustála doba výroby automobilů a Citroën

se zaměřil na produkci granátů. K návratu k výrobě vozů došlo až v roce 1918 a o rok později konečně vznikla značka Citroën, jak ji známe dnes. Údajně se také stala první automobilkou, která začala auta vyrábět ve velkém kromě USA, a stala se tak největším producentem na území Evropy.

Peugeot

Jedná se pravděpodobně o nejstarší automobilovou společnost na světě. Založena byla již v roce 1882, ale někteří tvrdí, že vše začalo již roku 1810. Vznikla díky stejnojmenné rodině, která se po generace zaměřovala na železářství a ruční mechanickou výrobu strojů. Údajně navíc měli jednu speciální vlastnost, která by se dnes dala nazvat obchodním duchem.

Velkou inspirací byl rodině Peugeotů samotný Louis Renault, který se svou výrobou i prodejem slavil úspěchy. Pravděpodobně pod motivací nového fenoménu – přepravního vozu bez koní – vznikl i první bicykl a zanedlouho i první automobil. A zatímco na začátku 20. století začali ostatní uvažovat o sériové výrobě svých vozů, Peugeot jich měl na kontě už přes 1200. Kvalita a kvantita Peugeotu zůstala, jelikož se podařilo vytvořit světově známou společnost, která zaměstnává okolo 30 000 lidí a ročně prodá až 2 miliony vozů, což je nejen úspěch, ale i neskutečný obrat.

Renault

Začátkem pro tvorbu jedné z nejslavnějších francouzských, ale i světových značek byl rok 1898. Právě tehdy Louis Renault začal budovat na zahradě rodinného domku svých rodičů malou autodílnu. Se vším mu pomáhali jeho dva starší bratří, takže se síla rodiny osvědčila i zde a ne pouze u Peugeotu, pro který byl Renault inspirací.

Louis měl společně se svými bratry jednu obrovskou výhodu, a tou byl technický talent a snaha o zmodernizování, díky čemuž se objevil první systém, který skombinoval rozvodovku s převodovkou. Tuto tehdy bezpochyby nadčasovou vychytávku si bratři nechali patentovat a využili ji při stavbě svého prvního vozu. Tento jedinečný systém, se kterým přišel před lety právě Renault, má dnes díky němu přitom až 98% všech automobilů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.