Ford Taunus 12M - první Ford s pohonem vpředu

Technika a design

Přidal vencastehovak, dne 14. 06. 2019,  0x


Ačkoliv je Ford primárně americkou automobilkou, své divize měl také ve Velké Británii a Německu. Konkrétně model Ford Taunus v polovině minulého století představoval pro Evropany vysoce kvalitní rodinný vůz, který navíc v 60. let přišel jako první Ford s revolučním pohonem na přední kola. 


Ford Taunus se vyráběl v letech 1948 až 1984. V roce 1962 byl široké veřejnosti představený revoluční model Ford Taunus 12M P4. Čím, že byl tak revoluční? Jako první Ford vůbec byl v tomto konkrétním modelu použit na svou dobu převratný pohon předních kol.


Kvůli obavám z neúspěchu předal Ford projekt Cardinal německé divizi

Ford v Americe nějakou dobu pracoval na revolučním projektu Cardinal. Nakonec je poslal do německé divizi v Kolíně nad Rýnem. V USA se jej totiž obával vypustit mezi veřejnost, protože se báli podobného neúspěchu jako u řady Edsel. V Německu se toho ale nebáli a výrobu malého vozu s revolučním pohonem zahájili v roce 1962 pod názvem Ford Taunus 12M P4.


Ford Taunus 12M (interně P4) se jako úplně první Ford mohl pochlubit pohonem předních kol. V nabídce byla nejprve dvoudveřová verze s motorem 1.2 a výkonem 40 koní, o pár měsíců později přibyla varianta Ford Taunus 15M s výkonnějším motorem 1.5 a výkonem 55 koní až 65 koní. V roce 1963 k dvoudveřové variantě přibyl čtyřdveřový sedan, dvoudveřové kombi a čtyřmístné kupé.


Ford Taunus 12M - v režii německých techniků

Němci nepřevzali hotový projekt. Než uvedl na trh první vůz s předním pohonem, čekal je kus práce. Ne zrovna povedený motor V4 z původního amerického projektu Cardinal museli kompletně přepracovat. Výsledkem byl vidlicový čtyřválec o objemu 1183 cm3 a výkonem 40 koní (29 kW), který za dva roky nahradila silnější verze o výkonu 50 koní (37 kW).


Důkazem kvalitní německé práce byl zkušební jízda. Na závodní dráze Miramas na jihu Franci ujel Ford Taunus 12 už ze sériové výroby 360 000 kilometrů bez jediné závady. Ford Taunus se nejprve vyráběl v továrně v Kolíně nad Rýnem. V roce 1966 byla výroba přesunuta do úplně nové továrny v belgickém Genku. Celkem bylo vyrobeno cca 680 000 kusů modelů Ford Taunus 12 P4.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.