Ford Falcon GTHO Phase III - nejslavnější australské auto

Garáž nejlepších vozů

Přidal standaholy, dne 3. 07. 2018,  0x


Ford je samozřejmě americká automobilka a v Americe se také Ford Falcon “narodil” na přelomu 50. a 60. let. Pro Austrálii však od počátku 70. let Ford Falcon představuje oblíbený tradiční vůz, který byl pro zdejší trh vyráběn v různých modelových variantách až do roku 2016.

V hlavní roli série Mad Max

Na australský trh byl Ford Falcon uveden už na začátku 60. let. Od vzhledu klasického amerického fordu z této doby se však postupně vzdaloval, až si vytvořil svou vlastní typickou australskou podobu. A stal se slavný.

Mezi lety 1970 až 2016 vznikly rozmanité verze tohoto krásného auta od sedanu, přes combi a pick-up až po nejznámější dvoudvéřové kupé. Nejste-li si jisti, kde jste toto konkrétní auto zahlédli, pak vězte, že si Ford Falcon zahrál také ve filmu. Jednalo se o filmovou sérii Mad Max ze 70. a 80. let v hlavní roli s Melem Gibsonem.

Černý Ford Falcon V8 Interceptor se stal hlavním pomocníkem šíleného Maxe při honbě za pomstou. Režiséři se pro tento vůz rozhodli z jednoho prostého důvodů. Jejich rozpočet nebyl neomezený a Ford Falcon se vyráběl přímo v Austrálii. Ceny náhradních díly vycházely rozhodně levněji, než kdyby se rozhodli pro původně plánovaný Ford Mustang, který by se musel dovážet z USA. 


Nejdražší australské auto

Slavné filmové kupé není jediným slavným zástupcem tohoto modelu. Vedle něj září atraktivní sportovní vůz čtyřdvéřový sedan Ford Falcon GTHO Phase III z roku 1971. Jeden z představitelů této řady byl dokonce letos v léto vydražen za 17 milionů korun na aukci Lloyds Auctions. A to z něj dělá nejdražší australský vůz. Jeho majitelem byl po celou dobu hráč kriketu Jeff Thomson, který s ním najel pouhých 21 tisíc kilometrů.

Že se jednalo o skutečný sportovní vůz a žádnou atrapu, dokazují desítky vítězství v letech 1971 až 1973, kdy kraloval australským závodům. Poháněl jej atmosférický vidlicový osmiválec Ford 351 Cleveland o objemu 5,76 litru a výkonem 304 koní (224 kW). Vyladit jej šlo až na výkon 385 koní (283 kW).  

Ford Falcon GTHO Phase III byl na svou dobu pořádný rychlík. Jeho maximální rychlost činila až 230 kilometrů za hodinu a ze stovky na sto se dostal za neuvěřitelných 6,9 vteřin. Právě díky tomu se mohl stát jedním z nejrychlejších aut 70. let. V této době bylo vyrobeno 300 kusů a právě z této doby pochází výše uvedený nejdražší australský automobil. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.