Ford 20M TS OSI - nejkrásnější Ford všech dob

Garáž nejlepších vozů

Přidal jezdimrad, dne 10. 06. 2019,  0x


V roce 1966 americká automobilka uvedla na trh dechberoucí kupé, které na sebe strhlo veškerou pozornost. Byl jím Ford 20M TS OSI a výsadu nejkrásnějšího Fordu mu zatím žádný novější model neuzmul. Alespoň podle nás.


Automobilovému trhu, hlavně co se týče luxusních a sportovních vozidel, dominují především Italové. V 60. letech to platilo dvojnásob. Přesto se Američanům podařilo vymyslet co do designu konkurenceschopný vůz, byť se tak stalo ve spolupráci s méně známou italskou karosárnou Officine Stampaggi Industriale (OSI).


Ford 20M TS OSI - inspirováno Evropou

Ačkoliv je Ford americká automobilka, v 60. letech německé a britské továrny měly hodně volnou ruku a produkovaly vlastní “evropské” modely. Jedním z nich byl německý Ford Taunus 20M TS, z něhož tento krasavec vychází. Podvozky byly do Italské karosárny dovezené z Kolína nad Rýnem.


Se sériovou výrobou Ford OSI se začalo v roce 1967 a během následujícího roku a půl vyrobili zhruba 2 200 kupé. Do dnešních dní se údajně zachovalo cca 170 kousků. Jedinou výjimku představoval prototyp otevřeného roadsteru, který byl prezentován na autosalonu v Turíně. Tento jediný prototyp byl naštěstí zachován a před pár let prošel renovací.


Ford 20M TS OSI - životní dílo designéra Sergia Sartorelliho

Tvůrcem designu nového kupé byl designér Sergio Sartorelli, který mimo jiné navrhoval například design sportovního vozu Volkswagen Karmann Ghia či Type 3. Oproti původnímu modelu Taunus byl Ford OSI (podle zkratky názvu italské karosárny) delší a širší.


Interiéru dominovala především velmi povedená palubní deska obložená dřevěnou dýhou, která pokrývala i přístrojový štít s velkým tachometrem a otáčkoměrem. Přední sedadla byla anatomicky tvarována a ještě neměla opěrky hlavy. Mezi předními sedadly byl umístěn poměrně vysoký středový panel s krátkou řadící pákou.


Ford OSI poháněl šestiválcový motor o objemu 2 293 cm3 a výkonem 108 koní (79 kW). Stovky dosáhl za 11,7 sekund a mohl jet rychlostí až 180 kilometrů za hodinu.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.