Fiat Abarth 2000 Scorpione - unikátní koncept ze 60. let

Technika a design

Přidal ondrousek, dne 5. 02. 2019,  0x


Na konci 60. let představila italská automobilka svou vlastní představu sportovního vozu v podobě konceptu Fiat Abarth 2000 Scorpione. Ve spolupráci s designérským salonem Pininfarina vznikl unikátní sporťák, který dodnes vypadá skvěle.


Unikátní sportovní vozy nevytváří pouze automobilky jako Ferrari, Lamborghini či Maserati. Na konci 60. let to dokázal i Fiat. Jako základ bylo použito šasi ze sériového modelu Abarth 2000 Sport Spider SE. Tvorbu designu dostala na starost slavná designérská společnost Pininfarina, které se podařilo navrhnout doslova umělecké dílo. Pozornost si zasluhuje nahoru otevíratelné přední sklo či část odhaleného motoru s robustním výfukem v zadní části sporťáku. Jedinečný koncept byl představen v roce 1969 na bruselském autosalonu. 


Fiat Abarth 2000 Scorpione - supervýkonný agregát nebyl potřeba

U sportovních vozidel se očekává, že v útrobách ukrývají supervýkonnou pohonnou jednotku. Nejlépe dvanáctilitr. U tohoto konkrétního Fiatu je tedy velkým překvapením, že ze zadní části vozu vyčuhuje “pouze” dvoulitrový čtyřválec Abarth. Ve skutečnosti se jednalo o dostačující agregát pro vůz, jehož celková hmotnost činí pouhých 670 kilogramů.


Dvoulitrový čtyřválec Abarth měl po modernizaci výkon 220 koní (164 kW) a díky němu Fiat Abarth 2000 Scorpione dosahoval maximální rychlosti až 281 km/h. I s tímto relativně slabým výkonem byl Fiat svižný a rychlý.


Designéři ponechali část motoru viditelnou. V zadní části vozu tak lze obdivovat kus motoru včetně pořádného výfuku připomínající kanón. Na první pohled by se dokonce mohlo zdát, že Fiat někde po cestě ztratil kus karoserie. Ale kdepak, jedná se úmysl, který vypadá skvěle. 


Fiat Abarth 2000 Scorpione - vlastníkem je japonský architekt

Spousta konceptů skončila v koši a na šrotišti. V případě úchvatného modelu Fiat Abarth 2000 Scorpione proto můžeme hovořit o velkém štěstí. Koncept Fiat Abarth 2000 Scorpione stále “žije” a to ve skvělém stavu. Tu a tam se vůz objeví na významné události a vždy návštěvníky uchvátí díky nadčasovému vzhledu i strhujícímu zvuku.


Vlastníkem je japonský architekt Shiro Kosaka, který vůz koupil přímo od italské automobilky Fiat. Prodej však vedení Fiatu podmínilo stavbou Galerie Abarth poblíž japonského jezera Yamanaka. V této galerii je vůz trvale vystavený, pokud se zrovna nenachází na nějaké výstavě jako například na slavné Concorso d´Eleganza Villa d´Este. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.