Co znamená SUV a MPV?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 20. 03. 2017,  0x


Jedním ze stěžejních zákazníků, na které se výrobci automobilů zaměřují, jsou rodiny s dětmi. Jejich požadavky jsou specifické. Rodiny preferují větší a prostorná auta, která kromě pohodlí pro každého jednotlivého člena slibují především vyšší bezpečnost. Mezi oblíbené typy rodinných aut patří zejména MPV a SUV. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak vypadá SUV, ví téměř každý. Městská rádoby terénní vozidla si oblíbily zejména ženy v domácnosti. SUV je pro ně symbolem vysokého a bezpečného auta ideálního pro přepravu malých dětí z domu do školy a naopak. Požadavky moderní rodiny však splňuje i MPV. Pokud však nepatříte mezi znalce motorového průmyslu, možná vám nebude zcela jasné, co to MPV vlastně je. Vysvětlíme vám to hned na následujících řádcích.

SUV = sportovně využitelné vozidlo

SUV je zkratka pro “sport utility vehicle”, což v překladu znamená sportovně využitelné vozidla. Velmi jednoduše řečeno se jedná o hybrid mez osobním a terénním vozidlem. Někteří lidé mají tendenci jej zaměňovat za off-road. Jenomže of-road je pravé terénní vozidlo, se kterým se nemusíte bát vyrazit mimo silnice. To pro SUV neplatí. Pouze některá mají pohon na všechna 4 kola. SUV jsou auta, která jsou primárně určená na cestu po silnicích, ale jsou vyšší a působí bezpečněji. Navíc působí “luxusně”, a proto si je s oblibou pořizují rodiny z vyšší cenové třídy.

Představitelem SUV vozidla je například Renault Kadjar. Nevýhodou pro rodiny jsou vysoko umístěná sedadla, krátké dveře a nízká střecha. Uložit malé díte do sedačky může být pro subtilní ženu či babičku problém, jelikož díte je třeba zvednout hodně vysoko.

MPV = víceúčelové vozidlo

Naproti tomu MPV nevypadá luxusně, spíše připomíná dodávku. MPV je zkratka pro “multi-purpose vehicle”, což znamená víceúčelové vozidla. Je to velmi prostorné rodinné osobní vozidlo větší než sedan, hatchback nebo kombi. Proto si jej oblíbili zejména rodiny, obzvláště ty vícečlenné. MPV se vyrábí i v sedmimístné verzi.

Oblíbeným MPV vozidlem je například Volkswagen Touran. I zde je nutné zvednout dítě výše, než však tolik jakou u SUV. Dveře jsou navíc širší, což umístění dítěte do sedačky značně usnadní. Výhodou MPV vozidla je také větší zavazadlový prostor, který potřebná rodinná zavazadla “pohltí” bez velkých problémů.

A co takhle kombík?

Při výběru vhodného auta pro rodinné cestování si otcové lámou hlavu, zda je lepší SUV nebo MPV. Přitom někdy může výt nejlepším řešení kombi. V testech vychází skvělé Škoda Octavia Combi, co se týče prostoru pro děti, zavazadla i pohodlí. Děti se “nakládají” snadno, jelikož sedadla nejsou umístěné příliš vysoko. Octavia má navíc široké dveře a velký prostor před zadními sedadly. Do kufru bez problému umístíte dětský kočárek, golfové hole a ještě by se do něj vešla spousta dalších věcí. Kombík není možná tak luxusní jako městské SUV, ale rozhodně je praktičtější.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.