Co je to hatchback aneb znáte všechny typy karosérií?

Technika a design

Přidal leprikon, dne 23. 03. 2017,  0x


Sedan, kupé, hatchback, roadster, targa, MPV a SUV. Toto vše jsou oficiálně používaná označení pro různé typy karosérií. V minulých článcích jsme se zmínili o rodinných vozech MPV a městských “terénních” SUV. Na následujících řádcích si přiblížíme zbývající typy včetně hatchbacku.

Nejstarší typ karosérie - Sedan

Sedan provází automobilismus od jeho počátku a někdy je velmi těžké jej přesně definovat. Za sedan lze považovat jakékoliv vozidlo, které má pevnou střechou a čtyři dveře. Kufr vozidla je oddělený od zbytku, přístupný z interiéru je nejvýše přes sklápěcí opěradla zadních sedaček nebo průvlaky na lyže. Sedan je určený primárně pro motoristy, kteří upřednostňují pohodlí před prostorem. Hodně jsou používány jako vozidla pro managementy firem a taxikáři.

Kombi - prodloužený sedan

Kombi je velmi oblíbený typ karosérie z jednoho prostého důvodu. Díky protažení střechy a přidání pátých dveří má výrazně větší vnitřní prostor a do kufru se lze dostat i z interiéru. Kombi si hodné pořizují rodiny ale i lidé, kteří často cestují nebo tu a sem něco převáží. Kombi je prostě velmi prostorné osobní vozidla. Někteří lidé jej používají jako “cestovní vůz”. Vyndají zadní sedačky, položí matraci a rázem mají k dispozici pohodlné spaní.

Co je to Hatchback?

Zvláštním typem karosérie, která není úplně často k vidění, je právě v titulku zmiňovaný hatchback. Slovo “hatch” znamená poklop a “back” záda = hatchback. Nejedná se o kombi ani MPV. V podstatě může jít o jakékoliv auto se třemi či pěti dveřmi, která má otevíratelnou záď. Součástí zadních dveří je zadní okno, které se otevírá společně s dveřmi, čímž vzniká pohodlnější přístup do kufru. Tříprostorové vozy bývají také někdy označovány jako liftback (např. Škoda Octavia).

Kupé neboli Coupé

V tomto případě hovoříme o kategorii sportovních až supersportovních vozidel, které mají uzavřenou dvoudvéřovou karosérii, pevnou střechu a pomalu se svažující zadní část karosérie. Velmi typické je pro ně minimální prostor na zadních sedadlech, někdy dokonce chybí úplně.

Kabriolet pro svobodný pocit z jízdy

Kabriolet je populární auto, které pozná i malé dítě. Označujeme tím všechna auta se stahovatelnou střechou, jenž je součástí konstrukce vozidla. Kabriolet může mít dvě i čtyři místa. Nejčastějí se vyrábí dvoudvéřový kabriolet, jelikož čtyřdvéřové mají složitější konstrukci.

Targa - auta pro náročné

Je specifickým typem karosérie, který oficiálně smí používat pouze značka Porsche. Ta si tento název nechala registrovat u modelu Targa 911. Mezi lidem se tento výraz ujal jako označení pro vozidla s pevným předním a zadním oknem. Panel mezi nimi lze odejmout. Dnes už auta Porsche nemají odnímatelný panel, ale posuvnou skleněnou střechu. V našich končinách je nejznámější typem Honda CRX.

Když do terénu, tak s Offroadem

S Offroadu se vyvinula městská SUV. V tomto případě však máme na mysli pravá terénní vozidla, které se vyznačují zvýšenou světelnou výškou, robustní konstrukcí a rámem a samozřejmě pohonem 4x4. Tato auto zvládají i velmi těžký terén, prudké klesání a stoupání, průjezd vodou i bahnem. Velmi oblíbeným výrobcem offroadu je například Land Rover.ií?
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.