Co je kolektorový motor
Přidal sawyer, dne 12. 12. 2016, 0x
Pojem kolektorový motor některým spotřebitelů absolutně nic neříká. Co je pro něj typickým a jakým způsobem funguje? V jakých zařízeních se s ním můžeme nejčastěji potkat? Nabízí vůbec nějaké výhody anebo jsou všechno jen reklamní tahy?
Co je to kolektorový motor?
Vyřešení této záhady je více než prosté. Kolektorový motor není nic jiného než obyčejný komutátorový motor pod svým druhým názvem. Pro tvorbu energie přeměněnou v práci používá střídavý proud. Tento druh motoru se využívá zejména tam, kde je potřeba vysokých otáček, poměrně dobrého výkonu, ale přesto všechno snadné manipulace s přístrojem a pokud možno minimální hmotnosti. Na vysokých otáčkách se podílí samotný komutátor s uhlíkovými kartáči, který funguje jako měnič kmitočtu.
Z tohoto důvodu jsou komutátorové motory, anebo chcete-li kolektorové, využívány zvláště u nářadí. Znát je tedy můžeme především z vrtaček, ale i zahradních sekaček, jednosměrných motorek anebo u některých kuchyňských spotřebičů. Typický je zejména pro mixéry.
Výhody kolektorového motoru
Velice často si v této oblasti můžeme všimnout diskuzí, které spočívají v dohadech o tom, zdali je lepší komutátorový anebo asynchronní motor. Odpověď je nejistá a otázka podobně problematická, jako kdybychom porovnávali jezděni na naftu nebo na benzín. Jednoznačná odpověď tedy neexistuje. Každý má v něčem své benefity, ale i mouchy. Můžeme se je ale pokusit lehce porovnat.
Pokud bychom měli hodnotit výkon v poměru s velikosti motoru, je jasné, že se pozitivně přikloníme spíše ke kolektoru. Motory jeho typu jsou poměrně malé, lehké a přesto výkonné. Je tomu tak především proto, že mají při nižších otáčkách solidní točivý moment. Pokud se navíc rozhodneme v praxi porovnat zahradní sekačky obou typů, asynchronní může být se stejným výkonem až o několik kilogramů těžší, což je u těchto domácích i zahradních pomocníků více než nepraktické. U přístrojů, které mají být mobilní se snadnou manipulací, je proto kolektorový motor komfortnější volbou.
Někoho navíc může potěšit i fakt, že si sám může kontrolovat napětí rotoru a otáčky. Podle uživatelů je zde i velice jednoduché nastavení.
Nevýhody komutátoru
Asynchronní motory i přes nevýhodu ve velikosti či váze patří snad k ještě více vyhledávaným. Většina kutilů nedá dopustit na jejich spolehlivost, jednoduchost a především snadnou údržbu. Plno lidí je navíc vychvaluje i kvůli absenci samotného komutátoru, který má podle odborníků nízkou životnost a větší sklony k opotřebení. V dnešní době se ale podobné problémy dají řešit, a to vhodně vybraným materiálem pro výrobu kolektorových motorů.
Další nevýhodou může být složitější údržba, která závisí především na uhlíkových kartáčích (kontaktech), které jsou spojené i s již zmíněnou nízkou životností. Velice snadno se opotřebují a čas od času je navíc bude potřeba i vyměnit. Někteří navíc dodávají i to, že jsou zde na rozdíl od asynchronního motoru větší sklony k jiskření. Kolektor se navíc údajně velmi snadno zanáší prachem. Pokud se prach dostane do přítomnosti jiskření, údajně může hrozit i výbuch.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.