Chrysler ST Special: Unikátní luxusní vůz z 50. let

Garáž nejlepších vozů

Přidal losamericanos, dne 26. 06. 2018,  0x


Spolupráce americké automobilky Chrysler a italské karosárny Ghia přinesla v 50. letech nádherná auta. Jedním z nich byl luxusní Chrysler ST Speciál. Vyrobeny byly čtyři kousky, ale do dnešní doby se dochovaly dva z nich. Buďme za to rádi.

V 50. letech byla dnes už neexistující karosárna Ghia považována za renomovanou společnost. Spolupracovat s ním bylo bráno jako prestižní záležitost. Chrysler nebyl jedinou americkou společnosti, která italské karosárně zadávala zakázky. Nejenže je to vyšlo levněji než doma v Americe, ale výsledek stál za to. Díky vzájemné spolupráci mohly v letech 1951 až 1959 vzniknout individuální vozy i malé série povedených modelů.


Vzácnost mezi vzácnými auty

V malé sérii pouze čtyř aut byl vyroben velice povedený model Chrysler ST Speciál, což z něj dělá  vzácný kousek. Objednavateli byli dva francouzští a dva italští velice bohatí zákazníci. Výchozím modelem se stal Chrysler New York. S konečným vzhledem ale nemá příliš mnoho společného. Ghia totiž dostala volnou ruku, a tak si s designem speciálu mohla pohrát.

Díky tomu Chrysler ST Speciál získal elegantní a ladné tvary, jemné linky a výrazný boční prolis podél boku od předního až po zadní blatník. S ohledem na dobu samozřejmě nechyběly chromové ozdůbky. Přece jenom byl chrom v 50. letech neskutečně populární. 

Vůz se skvostnými tvary poháněl vidlicový osmiválec o objemu 5 426 cm3 s výkonem 250 koní (184 kW). Chrysler ST Speciál byl dokonce vybavený posilovačem řízení a okénka šla ovládat elektricky. Není divu, že se okamžitě stal hvězdou mezi luxusními auty.  


Z Francie zpět do Ameriky

Líbí se vám model v měděné barvě se slonovou střechou na obrázcích? Konkrétně tento model letos v srpnu (24.-25. srpna) vydraží aukční síň Monterey v Kalifornii. Tak kdybyste měli zájem ;)

Prvním vlastníkem, který si vůz objednal, byla francouzský podnikatel Oscar Lacroix. Dlouho si jej ale neužíval (bohatí nadšenci do aut přece jenom těch plechových mazlíčků mají více) a do konce 60. let vystřídalo další tři majitele. Z Paříže putovalo do Normandie a nakonec se vrátilo do Spojených států amerických, kde se jej v notně unaveném stavu, ujali zkušení profíci. 

Renovace jednoho z přeživší modelů Chrysler ST Speciál byla provedena opravdu pečlivě, jak si jistě všimnete na fotografiích. Znovuvzkříšení vedl Wayne Davis a detailní péči věnovali každém detailu. Lze tedy předpokládat, že levné určitě nebude. Byť s jedná o hodně staré “ojeté” auto :) 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.