Chrysler Dart Concept - intenzivní italsko-americké propojení

Technika a design

Přidal janlevy, dne 11. 10. 2018,  0x


Sledování historie automobilového průmyslu od prvních krůčků až po současnost je nikdy nekončícím překvapením. Nepřestáváme se divit, kolik například za tu relativně krátkou dobu vzniklo konceptů, které sice ohromily automobilový svět, do reálného života se ale nikdy nedostaly. Jedním z nich je aerodynamická střela Chrysler Dart Concept z roku 1955.


Americká automobilka Chrysler úzce spolupracovala s italským designérským studiem Ghia již od 40. let 20. století. Američané si cenili nejen skvělých designových návrhů a vysoce kvalitní práce, ale také rozumných cen. Bojovat s americkými odbory bylo totiž velmi finančně náročně. Spolupráce s Italy se jim tak finančně vyplatila. Italové zase byly po druhé světové válce rádi za každou výnosnou zakázku, které je znovu postaví na nohy.  

Samozřejmě nešlo pouze o peníze. Obě společnosti Chrysler a Ghia si prostě sedly po všech stránkách zahrnující zejména oblasti technických nápadů a výsledného designu vozidel. A tak se zrodila dlouholetá intenzivní spolupráce mezi vášnivými Italy a konzervativními Američany, která stvořila nejeden skvost na čtyřech kolech.


Na první místě aerodynamické tvary

Hodně neobvyklá auta velmi často zůstanou pouze na papíře, maximálně vznikne jeden jediný prototyp. Chrysler Dart Concept byl opravdu výjimečný vůz, který je řazen k nejzajímavějším projektům automobilového průmyslu nejen v minulém století. Měl být postaven na upraveném podvozku Imperial a pohánět jej měl osmiválec o objemu 6,4 litrů s výkonem 375 koní (276 kW).

Ve své době, na počátku 60. letech byl Chrysler Dart Concept nejvíce aerodynamickým autem. Jeho skvělé aerodynamické vlastnosti byly laděny v jednom z největších větrných tunelů v Evropě Dr. Savonuzi. Oproti jiným podobným vozidlům měl méně než jednu třetinu vzdušného odporu. Střešní panel byl posuvný a v případě potřeby jej bylo možné zasunout do prostoru za zadním sedadlem.


Inspirace pro Hvězdné války

Stejně jako byl vůz originál zvenčí, netradiční byl také interiér. Svým vzhledem trochu připomíná Hvězdné války. Dominovala mu pochromovaná palubní deska a oválný volant. Kliky u dveří byly ukryté v horní hraně, takže nebyly na první pohled vůbec vidět.

Z konceptu Chrysler Dart Concept vycházel opět studiem Ghia upravený model Chrysler Dart Diablo (viz. fotografie červeného vozu s menšími ploutvičkami zadních blatníků) a studie Chrysler Ghia TurboFlite, což bylo poslední prototyp, na kterém se podílel slavný designér Virgil Exner. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.