Černý kouř z výfuku u dieselového motoru

Praktické rady

Přidal fredie, dne 20. 10. 2016,  0x


Minimálně většina motoristů se s tímto problémem setkala. A pokud se přímo problém netýkal jeho, určitě si musel nejednou všimnout auta, jehož výfuk produkoval nadměrné množství výfukových plynů a vytvářel tak hustou černou mlhu v okolí několika metrů. Ale co za tím černým kouřem skutečně vězí?

Rozlišujeme tři druhy kouře, a to bílý, modrý a černý. A právě ten černý nás upozorňuje na důležitost vyřešení problému svou hustotou a zápachem. Pokud se nebudeme mít na pozoru a včas závadu nevyřešíme, mohla by další jízda nést vážné následky. Oproti vytváření hustého černého dýmu je také auto doprovázeno vysokou spotřebou paliva, špatným startováním či nepravidelným chodem motoru. Na místě může však být i úbytek výkonu.

Proč se z výfuku vlastně kouří?

Ačkoli si mnozí motoristé myslí, že černý kouř může znamenat mnohé, není tomu tak. Proto je velmi důležité rozlišovat barvu kouře. Důvod vzniku černého kouře spočívá v závadě palivové soustavy. Jedná se o příznak bohaté směsi paliva, což znamená, že palivo obsahuje méně vzduchu. A právě saze obsažené v kouři jsou znakem špatného spalování.

Jak se kouře zbavit?

Nejlepším a nejosvědčenějším způsobem je auto nechat servisákům, kteří provedou kompletní servis na základě diagnostiky. Příčiny můžou spočívat ve špatném seřízení vstřiků, seřízení škrticí klapky nebo se může jednat o závadu vysokotlakého čerpadla. Je třeba i zkontrolovat palivové potrubí či zapojení podtlakových hadiček, případně i vzduchový filtr.

Co všechno může černý kouř z výfuku způsobit?

Pokud celou věc necháme být a kouř budeme prostě ignorovat, může se stát, že v důsledku zvýšené tvorby sazí se zanese motorový olej a dojde k poruše tepelné výměny. Dále tak dochází ke znečišťování olejového filtru a kanálků. Co se týče poruchy tepelné výměny, může v tomto případě dojít k propálení ventilů a pístů. Zanesený olej v motoru tak ztrácí svou účinnost proti opotřebení v důsledku mísení se sazemi. Rozhodně tedy není dobré černý kouř podceňovat, protože právě to by mohlo vést ještě k vážnějším a nebezpečnějším následkům.

Jak předejít vzniku černého dýmu?

Přestože tuto skutečnost hodně řidičů podceňuje, základem je kvalitní nafta s příměsí aditiva. Většina lidí se však nechá zlákat cenou paliva a vůbec jim nedochází, že sice ušetří momentálně pár korun, ale naopak v budoucnu o to více mohou investovat do opravy palivové soustavy.

Je tedy důležité tankovat kvalitní naftu, která nezanáší jemné vstřikovače a filtry pevných částic. Samozřejmě u nekvalitní nafty tomu tak není v každém případě, nicméně pravděpodobnost je velmi vysoká.  Pokud tedy chcete takovým problémům předejít a ušetřit peníze i životnost vašeho mazlíka, investujte i do nákupu dobrého aditiva, který čas od času přimícháte do paliva. Aditivum vám zajistí nejen to, že v zimě v mrazech palivo zamrzne, ale také umí pročistit zanesené části.

Samozřejmě nesmíte ani podcenit pravidelnou návštěvu servisu. Přestože se auto tváří, že je naprosto v pořádku, opak může být pravdou. Stejně tak je dobré i nepodceňovat kvalitu motorového oleje. Naftové motory jsou totiž daleko specifičtější a vyžadují důkladnější péči. A právě vznik černého kouře je jednou z nejčastějších závad, kterou bohužel většina řidičů podceňuje….

 

 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.