Beutler Porsche - první čtyřmístné porsche pro čtyři

Veteráni a historie

Přidal zdeneknovy, dne 16. 04. 2018,  0x


Porsche patří mezi nejznámější automobilky na světě specializující se na elegantní sportovní vozy. Porsche už desítky let vyrábí špičkové sporťáky, které jsou kvalitní, spolehlivé a hodí se jak na závodní okruhy, tak i na běžné silnice. Německá automobilka si skvělou pověst buduje od první poloviny uplynulého století a model Beutler ji rozhodně ostudu neudělal.

Za úplně první Porsche je považován model 64 z roku 1938, které si bylo opravdu hodně podobné s populárním modelem Volkswagen Brouk. Ve skutečnosti na tom nebylo nic divného, protože spousta komponentů pro Porsche 64 byla použitá právě z Brouka.

Prvním sériově vyráběným sportovním vozem německé automobilky je slavné Porsche 356 uvedené na trh o deset let později v roce 1948. A do třetice tu máme další primát a to první Porsche pro čtyři cestující Beutler Porsche z roku 1957.


První čtyřmístné porsche postavili ve Švýcarsku

Porsche začala jako dvoumístná sportovní auta. O čtyřmístném modelu začal Ferdinand Porsche uvažovat již na konci 40. let. Tehdy se však věnoval výrobě již zmíněného modelu 356. Svůj sen neopustil a vrátil se k němu v druhé polovině 50. let. S nápad vytvořit čtyřmístné Porsche nakonec přišel Ernst Beutler ze švýcarské karosářské dílny.

Karosářskou firmě Beutler, kterou provozovali bratři Ernst a Fritz Betlerovi. Když se s nimi Ferdinand Porsche potkal poprvé, chtěl, aby pro něj pracovali na plný úvazek. Ernst Beutler jej však s velkými díky odmítl. Nechtěl se totiž vázat pouze na jednoho výrobce. To naštěstí nemělo vliv ne jejich spolupráci. Ve 40. letech pro Porsche vyrobili několik roadsterů 356 a v 50. letech začali intenzivně pracovat na čtyřmístném modelu.


Do současnosti se dochovaly tři originální modely

Mezi lety 1957 a 1962 Beutler vyrobil celkem dvacetosm kusů modelu Beutler Porsche a navrch jeden kabriolet. Na první pohled vzbuzuje velkou pozornost především podvozek prodloužený o necelých 25 centimetrů (celková délka vozu je 4,5 metru).

Vůz poháněl čtyřválcový vzduchom chlazený motor s výkonem 75 koní, se čtyřstupňovou převodovkou a bubnovými brzdami na obou nápravách. Beutler Porsche je schopné jet maximální rychlostí až 165 km/h. Do dnešní doby se údajně dochovaly pouze tři originální modely.  

Jeden z nich smetanové bíly Beutler Porsche byl před pár dny k vidění na již 28. ročníku výstavy historických vozidel Techno Classica v německém Essenu. Kromě tohoto modelu zde bylo k vidění dalších cca 2 500 veteránů od značek světového významu. Vedle Porsche zde vystavovaly například automobilky Volkswagen, Mercedes-Benz i česká Škoda. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.