Bentley Empress II Coupe - elegantní kupé na přání

Garáž nejlepších vozů

Přidal kabrnak, dne 17. 02. 2019,  0x


Od poloviny 80. let až do konce 90. let minulého století vyráběla slavná britská automobilka reprezentativní sedan Bentley Turbo LWB RL, který se stal základem tohoto vysoce elegantního kupé. O unikátnosti modelu svědčí fakt, že upraveno bylo pouze pět modelů. 


Úpravy karoserií na přání movitého zákazníka se těšily největšímu zájmu zejména před druhou světovou válkou a pár let po ní. Dnes už to není tak častý jev. Čas od času se ale nějaký ten unikát na čtyřech kolech objeví. Bentley Empress II Coupé je jedním z nich. Původně reprezentativní limuzína se v pěti případech pod taktovkou britské karosárny Hooper proměnila v úchvatné kupé.


Bentley Empress II Coupe - pouze 5 modelů

Karosárna Hooper vyrobila těchto pět modelů na začátku 90. let k vlastním propagačním účelům. Tři modely měly pravostranné řízení, dva levostranné, což z luxusního kupé činí ještě větší raritu.


Původní hliníková karoserie prošla výraznými úpravami. Jeden z modelů získal lak v odstínu rudé barvy Tudor Red. Tento konkrétní model většinu svého “života” strávil v muzeu, takže tachometr ukazuje najeto pouze necelých 12 000 kilometrů. Nebyl téměř používán a díky tomu je ve stále perfektním stavu.


V útrobách upraveného vozidla se ukrýval standardní motor V8 o objemu 6,75 litru s výkonem přes 300 koní. Jelikož to ale nebyl nejdůležitější parametr, výkon se oficiálně neuváděl. Mnohem důležitější je bohatá prémiová výbava automobilu. Ve výbavě pravého Bentley nesměl chybět malý koktejlový bar, sada doplňků ve stříbře, luxusní audio soustava s dvanácti reproduktory a elektrické ovládání všech sedadel.


Bentley Empress II Coupe a Hooper - přestavby na přání

Společnost Hooper se objevila na začátku 19. století ve Westminsteru jako výrobce kočárů. Postupem času se začala zabývat úpravou motorových vozidel. V roce 1988 se firma Hooper stala zástupcem značky Bentley a na přání zákazníků upravovala již existující modely. Nejčastěji přestavovala reprezentativní limuzíny na luxusní kupéčka. Na konci 90. letech se firma Hooper téměř neslyšitelně vytratila ze scény.


Naštěstí nám po ní zbyl například tento krásný kousek. Přestavba na Bentley Empress II Coupé zahrnovala velké množství změn, nejvíce se jich týkalo úpravy karoserie. Přece jen přeměnit prostorný čtyřdvéřový sedan na dvoudvéřové kupé nebylo nijak jednoduché. Výsledek předčil očekávání. Kupé je výrazně aerodynamičtější a vybavení jako vždy nadčasové. Již tehdy byl do volantu umístěn airbag.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.