Audi 100 Coupé S - auto, jehož jediným nedostatkem byla vysoká prodejní cena

Veteráni a historie

Přidal tomaspetr, dne 25. 05. 2018,  0x


K silným stránkám světoznámé německé automobilky Audi patří od jejích počátků vyspělá technika a atraktivní design. Obzvláště to platí pro výjimečně povedený model Audi 100 Coupé S, které se stalo symbolem nového začátku znovuobnovené automobilky.

Ve zkratce si připomeňme cestu německé značky Audi za věčnou slávou. Její historie nebyla plná zvratů, jako tomu bylo u jiných výrobců vozidel, až na krátké období, kdy byla součástí skupiny Auto Union. Od svých začátku kladla velký důraz na vývoj a design. Prvním úspěšným modelem bylo Audi Type C, který měl vynikající vlastnosti. 


Tajný vývoj Audi 100

Úspěšné období přerušily války a poválečné období, kdy se Audi stala součástí Auto Union. Audi vlastnil Volkswagen, který o obnovení značky nejevil pražádný zájem. V její továrně se montovaly Brouci a vývoj byl výslovně zakázán tehdejším vedením, v jehož čele stál Heinz Nordoff.

Vývojářské oddělení Audi, které vedl Ludwig Craus, se ale naštěstí nevzdalo tak snadno. V roce 1968 inženýři tajně vyvinuli prototyp Audi 100 C1, z něhož byl nadšený i sám Nordoff. Okamžitě byl poslán do výroby. Vůz se stal hitem na autosalónu ve Frankfurt v roce 1969 a Audi se tak znovu dostalo na scénu. 


Sportovní vzhled a výkonný motor

Největší pozornosti se dostalo třetí karosářské variantě slavné modelové řady Audi 100 Coupé S, který byl veřejnosti představen v roce 1970. Sportovní vzhled a výkonnější motor byl určený pro řidiče, kteří se vyžívali ve svižnější jízdě. Od sedanu nové kupé převzalo dravě vyhlížející příď. Ostatní části byly nové. Sportovní vzhled dodaly novince zkrácený rozvor, kratší zadní převis a splývavá záď, která byl v 70. letech hodně populární.

Audi 100 Coupé poháněl čtyřválec s objemem 1,9 litru a výkonem 115 koní (85 kW) a sportovní dvojité karburátory Solex. Dnes se nám výkon motoru může zdát malý, ale jelikož vůz vážil “pouhých” 1100 kg, bylo to tak akorát. Na stovku se dostal za 11 sekund a prohánět se mohl rychlostí až 185 km/h. 

Elegantní dvoudvéřové kupéčko se vyrábělo v letech 1970 a 1976 a celkem jich bylo vyrobeno 30 787 kusů. Nebýt vysoké prodejní ceny, která se pohybovala na částce 5 000 dolarů, prodalo by se jich mnohem více, protože zájem o Audi 100 Coupé S byl enormně velký. I tak se ale jednalo o obrovský úspěch znovuzrozené značky Audi. 

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.