Acadian a Beaumont: General Motors v Kanadě

Garáž nejlepších vozů

Přidal ajeto0070, dne 1. 07. 2019,  0x


General Motors je mezinárodní koncern vyrábějící automobily se sídlem v USA. Původně se pod značkou GM sdružovaly čtyři americky automobilky Cadillac, GMC, Buick a Chevrolet. V 60. letech značku GM v Kanadě zastupovaly značky Acadian a Beaumont. 

Pár slov o General Motors

Původní značka General Motors byla založena Williamem C. Durantem a Charlesem S. Mottem v roce 1908 a postupně se vyvinula v největší automobilku na světě. Nejprve sdružovala čtyři největší americké automobilky Cadillac, GMC, Buick a Chevrolet.


Dnes do skupiny patří také australská automobilka Holden, čínské značky Baojun, Jiefang či Wulind a v portfoliu lze narazit i na slavné dnes již neaktivní automobilky Pontiac, Saturn, Hummer či Oldsmobile s tím, že bude-li chtít, značky znovu obnoví.


Acadian pro střední vrstvy a špičkový Beaumont pro náročné

V 60. letech byla velká americká auta oblíbená také v Kanadě, zejména pak značky Pontiac a Buick. Jenomže se tam neprodávaly všechny modely. Například takový Pontiac Tempest, o něj byl velký zájem. Proto se General Motors ozvali dealeři z Kanady s tím, že by se přímo v Kanadě mohli tato auta začít vyrábět pod Kanadskou značkou. A tak vznikly Acadian a Beaumont.


Kanadskému trhu General Motors nabídl některé americké vozy. Jednalo se například o základní model Acadian (název byl odvozen od potomků francouzských kolonistů Acadianů) se střední výbavou a Beaumont ve špičkové výbavě pro bohatou kanadskou klientelu.


Chevrolet Chevy II alias Acadian

První Acadian byl vyráběný v letech 1962 až 1963 a kromě odlišné rozdělené masky vypadal jako Chevrolet Chevy II. V nabídce byly Acadian Invader sedan ve dvoudvéřové i čtyřdvéřové verzi a pro náročné byl do nabídky zařazen i perfektně vybavený Beaumont jako kabriolet či dvoudvéřové kupé.


Vůz poháněl řadový čtyřválec o objemu 2 512 cm3 a výkonu 61 koní. Maximální rychlost činila 138 km/h. Jako nadstandard byl nabízený řadový šestiválec o objemu 3 185 cm3 a výkonem 122 koní.


Chevrolet Chevelle alias Beaumont

V roce 1964 byl na kanadský trh uveden další špičkový model Acadian Beaumont Invader a ještě lépe vybavený model Canso, který vycházel z amerického modelu Chevrolet Chevelle. Pro náročné byla určená sportovní verze Acadian Beaumont Sport Deluxe s interiérem od amerického modelu Pontiac Tempest.


Tyto modely měly v nabídce dokonce pět typů motorů - dva čtyřválce, dva šestiválce a dva osmiválce. Vrchol představoval osmiválec o objemu 4 638 cm3 a výkonem 195 nebo 220 koní.


Na přelomu 60. a 70. let doznaly auta Acadian a Beaumont velkých změn, protože v té době letěly auta typu “muscle cars”. V Kanadě se objevil model Beaumont Sport Deluxe, který vycházel z amerického modelu Chevrolet Chevelle SS 396. Pro sběratele je kanadská verze daleko vzácnější, protože jich bylo vyrobeno mnohem méně.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.