10 nejrychlejších sériově vyráběných supersportů

Garáž nejlepších vozů

Přidal supersport1, dne 24. 09. 2019,  0x


S prvním vyrobeným motorovým vozidlem se zároveň rozběhl nikdy nekončící závod o titul nejrychlejšího sériově vyráběného auta na světě. Zatímco na začátku se rychlost 100 km/h zdála nepřekonatelná, v současnosti nejrychlejší auta překonávají hranici 400 km/h! Pojďme se pokochat nejrychlejšími supersporty na světě. Při pohledu na ně se zastaví srdce i dech ;)


  1. Koenigsegg Agera RS 

Tento skvostný vůz pocházející ze Švédska pokořil dosavadní rekord. Na uzavřené veřejné silnici v americkém státě Nevada mezi městy Las Vegas a Pahrump svištěl těžko uvěřitelnou maximální rychlostí 457,5 km/h. Počítá se však průměr cesty tam a zpět a ten ve výsledku činil 444,6 km/h. Je zapsán v Guinessově knize rekordů. Nejrychlejší vůz světa tehdy řídil tovární jezdec automobilky Koenigsegg Niklas Lilja. 


Vytuněný Koenigsegg Agera RS s paketem One:1 je následovník modelu Koenigsegg Agera, oproti kterému má navíc celou řadu unikátních řešení zvyšujících výkon. Pohání jej osmiválcový motor o objemu 5 litrů, výkonem 1 360 koní a točivým momentem 1371 Nm. Díky nízké hmotnosti 1295 kg je to tak trochu pozemní raketa na kolech.   1. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport

Než titul nejrychlejšího auta na světa získal Koenigsegg Agera RS, jeho držitelem byl Bugatti Veyron 16.4 Super Sport, jehož maximální naměřená rychlost činila 431,072 km/h. Francouzská automobilka je poprvé a neoficiálně představila v červenci 2010 s tím, že jde o výkonnější a lehčí verzi “běžného” Bugatti Veyron. Silniční verze má maximální rychlost 415 km/h.


Odlehčená karoserie je vyrobena z karbonu a pod karbonovou kapotou se ukrývá silný čtyřikrát přeplňovaný šestnáctiválec o objemu 8 litrů s většími turbodmychadly a mezichladičem stlačeného vzduchu. Šestnáctiválec má výkon 1200 koní (883 kW) a jeho točivý moment je 1500 Nm.  1. Hennessey Venom GT

Jedním z nejrychlejších aut světa je Hennessey Venom GT, jehož vrcholná verze dokáže jet rychlostí až 440 km/h, přičemž na stovku to vytáhne za pouhých 4.4 km/h. Tohoto krasavce pořídíte za 23 milionů korun. Vyrábí jej americká automobilka Hennessey Performance, který si základ vzala relativně cenově dostupný sportovní vůz Lotus Elise a předělala jej na luxusní supersport Hennessey Venom GT.


S váhou 1071 se jedná o velmi lehký vůz, který je oproti původnímu modelu nižší a delší. Pohání jej osmiválec o objemu 6,2 litru, který je používán o jiného amerického sportovního auta a to Chevrolet Corvette ZR1 s výkonem až 1200 koní (883 kW). Na krátký čas se Hennessey Venom GT mohl chlubit titulem nejrychlejšího auta na světě, jeho specialitou je však zrychlení z 0 na 100 km/h za neuvěřitelných 2,4 sekundy.


  1. Lykan Hypersport

Extrémní hypersportovní vůz vyrobila malá arabská automobilka W Motors, která vznikla v Libanonu. Pokud je vám povědomý, tak vězte, že si nedávno střihl roli v oblíbené sérii Rychl a zběsile o rychlých autech, silných mužích a krásných ženách. Konkrétně šlo o Rychle a zběsile 7, kdy s ním hlavní hrdina přeskakoval z jednoho mrakodrapu do druhého. 


Lykan Hypersport byl představený v Dubaji a jeho cena činí 2,5 milionů EUR. Vyrobenou bylo pouze sedm kusů a zájem mezi bohatými milovníky aut byl ohromný. Velmi dobře je hodnocený povedený design s řadou výrazných křivek a zajímavých prvků. Pod kapotou supersportovního vozu se ukrývá dvakrát přeplňovaný šestiválcový motor od německého výrobce Porsche o výkonu 740 koní a jeho maximální rychlost činí 385 km/h.


  1. Lamborghini Veneno

Nejrychlejší “lambo” pohání silný a výkonný motor s výkonem 750 koní, pohon na všechna čtyři kola a jeho maximální rychlost je 355 km/h. Supersportovní kupé vychází z modelu Aventador a veřejnosti bylo představeno v roce 2013 na ženevském autosalonu. Celkem byly postaveny pouze tři kusy tohoto vzácného supersportovního vozu. Cena jednoho vozu se pohybuje kolem 200 až 300 milionů korun.


Celá karoserie je vyrobena z karbonu a vůz váží “pouze 1,46 tuny. Pod kapotou se schovává atmosférický vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,5 litrů s výkonem 750 koní (552 kW) a točivým momentem 690 Nm. Kvůli vyššímu výkonu bylo nutné rozšířit přívod vzduchu a upravit výfukový systém. Lamborghini Veneno může jet rychlostí až 355 km/h a na stovku dosáhne za 2,8 sekundy. 


  1. Ferrari F60 America

Tento italský krasavec dosahuje maximální rychlostí 355 km/h, stovky dosáhne za 3,1 sekundy a vyrobeno bylo pouze deset kousků. Všech sedm aut bylo okamžitě prodáno. Jedná se tedy o velkou vzácnost mezi nejrychlejšími supersporty světa. Je to dvoudveřový roadster navazující na populární model z roku 1967 Ferrari 275 GTS4 NART Spider speciálně navržený pro Američany.


Pro výrobu Ferrari F60 byl použit současný model Ferrari F12. F60 však nemá střechu (k dispozici je velmi lehká plátěná střecha), která byla nahrazena masivními ochrannými oblouky. Upraveny byly také přední i zadní nárazníky, lehce odlišný je design boků a velmi exkluzivní je červeno-černý interiér vozu s tím, že řidič má červenou část a spolujezdec černou část. Ferrari F60 pohání dvanáctiválec o objemu 6,3 litru a s výkonem 544 kW.

  1. Pagani Huayra Roadster BC

Za velmi povedený kousek považujeme italský supersport Pagani Huayra, jehož maximální rychlost činí 370 km/h. Italská automobilka Pagani se specializuje na vysoce exkluzivní supersportovní vozy a model Huayra s dechberoucími parametry není výjimkou. Dechberoucí je však také cena, která činí 81,5 milionů korun.


Pohání jej vidlicový dvanáctiválec o objemu 6 litrů, výkonu 810 koní (596 kW) a točivém momentu 1050 Nm. Díky keramickým kotoučovým brzdám dokáže zastavit doslova na pětníku (ze stovku na 0 za 2 sekundy). Celkem bylo vyrobeno 100 kusů.

 

  1.  La Ferrari

V žebříčku se nám objevilo ještě jedno Ferrari, které vzniklo ve spolupráci s další italskou automobilkou Lamborghini. Model La Ferrari je vůbec prvním Ferrari v historii s hybridním motorem, tedy že kombinuje tradiční spalovací motor s nejnovější technikou v podobě supermoderního elektromotoru. 


Design dvoudveřového kupé navrhl italský designér Flavio Manzoni. Na 100 km/h se La Ferrari za 3 sekundy a může jet rychlostí až 350 km/h. La Ferrari bylo představeno v březnu 2013 na ženevském autosalonu. Z původní ceny 1,5 milionu eur se cena vyšplhala více než trojnásobek. 


  1. Zenvo ST1

Zenvo ST1 je supersportovní vůz, který navrhla a vyrobila dánská automobilka Zenvo Automotive. Pozornost zasluhuje drsný design a maximální rychlost 375 km/h. Ta je však omezena z výroby a potenciálně by tento velmi zajímavý vůz mohl jet mnohem vyšší rychlostí. Pod kapotou tohoto severského krasavce se ukrývá vidlicový osmiválcový sedmilitrový motor V8, který má ve verzi 50S výkon 1250 koní a točivý moment 1500 Nm.


  1. McLaren P1

Tak tento hypersportovní kousek patří k jedněm z nejslavnějších na trhu se superrychlými sériovým auty. Je doslova prošpikovaný nejmodernější technikou inspirovanými formulemi 1 a je vybavený hybridní pohonnou jednotkou, kterou tvoří přepracovaný na dvakrát plněný osmiválec z modelu MP4-12C a moderní elektromotor. 


Osmiválec má objem 3,8 litru, výkon 737 koní a točivý moment je 720 Nm. Elektromotor se pyšní výkonem 179 koní a točivým momentem 260 Nm. Celkem má pohonná jednotka výkon 916 koní a točivý moment 900 Nm. Maximální rychlost je omezena na 350 km/h, ale jeho potenciál je mnohem zajímavější. Pokud se vám líbí, cena se pohybuje kolem krásných 26 milionů korun.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.