Startování auta přes kabely: jak na to a na co si dát pozor?

Praktické rady

Přidal Tomix, dne 27. 07. 2017,  0x

Startování auta přes kabely: jak na to a na co si dát pozor?

Každému řidiči sem tam udělá čáru přes rozpočet jeho motorový miláček, když stávkuje a odmítá nastartovat. A to jak v letních měsících, tak především během těch zimních, kdy jsou baterie náchylnější ke ztrátě kapacity a následnému vybití. Kolem startování auta přes kabely, které často představuje nejrychlejší a nejefektivnější řešení, se však nejen internetem nesou různé mýty. Víte, jak správně kabely propojit a na co si dát při manipulaci s nimi pozor?

 

Jak zapojit startovací kabely?

Postup samotného zapojení startovacích kabelů je poměrně jednoduchý. Stačí dodržet následující postup:

  1. Ubezpečte se, že jsou obě auta nenastartovaná a řádně zabrzděná.
  2. Otevřete kapotu obou vozů.
  3. Uchopte červený kabel a připojte jej na kladný pól (+) vybité baterie v autě, které nelze nastartovat.
  4. Druhý konec červeného kabelu připojte na kladný pól (+) nabité baterie, tedy vozu, který vám s nastartováním pomáhá.
  5. Uchopte černý (případně modrý – může se lišit u jednotlivých sad kabelů) kabel a připojte jej na záporný pól (-) nabité baterie.
  6. Pozor! Druhý konec černého kabelu nepřipojujte na záporný pól (-) vybité baterie (za nepříznivé shody náhod může totiž dojít k přeskočení jiskry a z toho pramenícímu výbuchu), ale na uspokojivě „ukostřené místo“, na kterém se svorka kabelu dobře udrží. Tím může být ideálně blok motoru vozidla, respektive kovový díl k němu připojený.
  7. Nastartujte auto s nabitou baterií a nechte jej chvíli „poblafat“, aby se ustálily otáčky jeho motoru.
  8. Nastartujte auto s vybitou baterií. Pozn.: Při samotném pokusu o nastartování vybitého automobilu nenechávejte startér zapnutý déle jak cca 10 vteřin v kuse (kvůli přehřívání startovacích kabelů a svorek). Pokud se vám nepovede auto s vybitou autobaterií nastartovat napoprvé, nechávejte mezi jednotlivými „desetisekundovými“ cykly pokusu o nastartování přestávky.
  9. Po úspěšném nastartování vozu odpojte kabely přesně v opačném pořadí, než jste je na začátku připojovali. Tzn.:
    1. odpojte černý kabel od auta s vybitou baterkou
    2. odpojte černý kabel od auta s nabitou baterkou
    3. odpojte červený kabel od auta s nabitou baterkou
    4. odpojte červený kabel od auta s nabitou baterou
  10. Bezpečně zavřete kapoty obou vozů a můžete vyrazit na cestu.

 

Na co si dát pozor?

  • Dbejte, aby se svorky obou kabelů ani svorky jednotlivých kabelů navzájem nedotýkaly!
  • Při startování nemanipulujte v blízkosti vozu, tím spíš samotné autobaterie s otevřeným ohněm včetně zapálených cigaret a podobně. Při chemických reakcích uvnitř baterie může ven unikat vodík, který v kombinaci se vzduchem vytváří vysoce třaskavou směs a hrozí tak výbuch.
  • K nastartování vozu pomocí kabelů vyhledávejte vždy podobná vozidla, a to hlavně co se objemu a výkonu týče. Ať se budete snažit sebevíc, s malým "nákupním vozíkem" našlapanou dodávku zkrátka nenastartujete.

 

Jaké koupit startovací kabely?

Při koupi startovacích kabelů dbejte na to, abyste je pořizovali ve skutečně specializovaných obchodech. Často se můžete třeba v supermarketech v regálech s doplňkovým zbožím setkat s kabely, které jsou sice levné, ale v praxi jen těžko využitelné.

Pro benzinové vozy se doporučuje využívat startovací kabely o průřezu alespoň 16 mm². Pokud jste však majiteli dieselu nebo benzinového motoru s větším objemem, doporučujeme pořídit kabely s průřezem kolem 25 mm².




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.