Nejlepší tekuté stěrače. Co jsou to sealanty?

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 2. 08. 2017,  0x

Nejlepší tekuté stěrače. Co jsou to sealanty?

Přívalové deště nejsou během horkého léta neobvyklým jevem. Silný déšť a vítr mnohdy doprovázené kroupami jízdu v autě dokáží hodně znepříjemnit. Velké množství vody dopadající zejména na přední okno auta způsobuje, že řidiči na cestu prostě nevidí a musí značně zpomalit. Bez stěračů by jízda v dešti nebyla možná vůbec. Vedle klasických stěračů jsou k dispozici také tekuté stěrače. Znáte je?

Tekuté stěrače působí jako jakýsi vosk na sklo. Po nanesení na skle vytvoří vysoce hydrofobní povlak udržující vodu od skla. Jakmile auto jede určitou rychlostí, voda začne sama odtékat pryč. Tekuté stěrače se používají na všechna skla, i na ta, která nemají klasické stěrače. Řidič jedoucí za deště díky nim vidí lépe i skrze boční skla.

Tekuté stěrače se dají koupit za pár desetikorun na benzínkách a supermarketech, ale i mnohem dráže za několik set korun. Ty první vydrží nejvýše pár týdnů. Rozumnější je investovat do dražšího a kvalitnějšího produktu, který vydrží jeden až dva roky.

Nejlepší tekuté stěrače. Které to jsou? Mezi nejčastějši doporučované a velmi dobře hodnocené tekuté stěrače patří například:

  • Gyeon Q2 Viw
  • Dodo Juice Supernatural Glass Sealant
  • CarPro FlyBy30, FlyBy Forte
  • Nanolex Ultra Glass Sealant
  • Gtechniq G1

Všechny tyto uvedené sealanty se vyznačují vynikajícím vlastnostmi a vydržet by měly nejméně jeden rok. Většinou však vydrží mnohem déle. Samozřejmě, že po prvním roce jejich efekt zeslábne. Stále je však lepší mít minimální povlak než nic. Někdy životnost prodlouží vyčištění zaneseného povlaku alkoholem nebo tzv. vyclayování skla.

Zajímavou alternativou je japonský výrobek Soft99 Glaco ve spreji. Stačí jej nastříkat na přední sklo a zapnout stěrače. Ty přípravek roztáhnout po celém předním skle. Výrobce uvádí výdrž zhruba 2 měsíce. Jeho výhodou je rychlý a nenáročný způsob nanášení. Hodí se zejména tehdy, když se pohybujete na cestách a nemáte čas řešit plnohodnotné tekuté stěrače.

Výhody tekutých stěračů

Použití tekutých stěračů má řadu výhod. Ocení je zejména ti řidiči, kteří se často pohybují na cestách a dešti se nevyhnou. Voda na skle s hydrofobní úpravou nedokáže vytvořit souvislý povrch, ale kulaté kapičky. Zatímco bez tekutého stěrače není skrze sklo vidět, s ním se výrazně zlepšuje viditelnost i za zhoršených klimatických podmínek. V lehčím nebo středně těžkém dešti není nutné klasické stěrače vůbec zapínat. V silném dešti a v závislosti na rychlosti jízdy je stěrače nutné zapnout, ne však na nejrychlejší cyklus.

Tekuté stěrače také usnadňují mytí skel podobně jako vosk nanesený na lak. Vyplatí se ošetřit všechna skla. Přes ošetřená boční sklad je mnohem lépe vidět do zpětných zrcátek i za velmi silného deště. A když vám klasické stěrače náhle odejdou, bez problému dojedete do cíle i bez nich.

Tekuté stěrače mají význam nejen v létě, když častěji prší, ale také během zimních měsíců, jelikož brání vzniku námrazy. Pokud k ní dojde, lze ji daleko snáze a rychleji odstranit.

Na co si dát pozor?

Občas se přípravek nemusí snést s gumičkami u klasických stěračů, které na ošetřeném skle začnou jakoby “skákat”. Gumičky lze natřít tekutým stěračem. To se však doporučuje pouze tehdy, pokud je to uvedeno v přiloženém letáku výrobcem. Vyměnit lze celé stěrače za nové nebo přípravek odleštit a vyzkoušet jiný.

Zapnuté stěrače jsou pro vozidlo jasným signálem, že prší. Každý motorista ví, že mokré brzdy hůře brzdí. Vozidlo je je suší průběžným přibližováním destiček ke kotoučům. Nejsou-li stěrače zapnuté, nedochází k průběžnému sušení a mokré brzdy mohou zareagovat o něco později než normálně. Řidiči by s tímto efektem měli počítat. Někdy pomůže mít stěrače zapnuté alespoň na pomalý cyklus.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.