Jak vyčistit chladič

Praktické rady

Přidal leprikon, dne 21. 11. 2016,  0x


Máte nový termostat, vodní pumpu i těsnění, a přesto vás trápí zakalená chladicí kapalina. Teplota kolísá. Na dálnici je ručička v normálu, ale s ohledem na styl jízdy a stupeň provozu se občas vyšplhá až k hranici varu. Příčinou těchto problémů může být znečištěný chladicí systém. Jak jej vyčistit?

Nejprve se podívejme na chladící systém auta jako takový. Co jej tvoří?

  • Chladič
  • Čerpadlo chladící kapaliny
  • Termostat
  • Elektrický poháněný ventilátor
  • Chladící kapalina
  • Hadice a vyrovnávací nádobka

Aby chladicí systém fungoval v pořádku, měl by být čistý a chladicí kapalina by měla dosahovat doporučeného množství. Jednou za čas je vhodné nechat chladicí systém zkontrolovat, popřípadě vyčistit a dolít chladící kapalinu. Někteří lidé tento proces nechají na servisu, jiní si jej raději vyčistí sami. Pro tento účel si můžete zakoupit speciální přípravek určený přímo pro čištění chladicí kapaliny. Postačí vám ale i obyčejná kyselina citrónová či myčky do tablety, které má dnes doma téměř každý. Máme pro vás dva tipy, jak vyčistit chladicí systém po domácku.

Vyčištění chladiče pomocí kyseliny citrónové

Kyselinu citrónovou zakoupíte v každém obchodě a stojí jen pár korun. Zhruba 350 gramů rozpustíte v cca 1,5 litru teplé vod. Poté vyndejte z auta termostat a otevřeno naplno kohout topení. Okruh chlazení naplňte čistou vodou a přilijte připravený roztok kyseliny citrónové v teplé vodě. Spusťte motor a projeďte jen pár kilometrů. V tento moment začne chladicí okruh silně tlakovat a voda chlazení se zakalí, jelikož se začne rozpouštět vodní kámen. S menšími přestávkami projíždějte auto půl dne. Probíhající proces kontrolujte pomocí indikačních papírků.

Kyselost postupně klesá po dobu cca 12 hodin. Agresivní roztok tam však tak dlouho nenechávejte. Stačí 10 hodin. Poté chladící systém vypusťte a důkladně jej propláchněte čistou ideálně destilovanou vodou. Pokud destilovanou vodu nemáte, postačí převařená voda. Propláchnutí několikrát zopakujte, aby v chladícím systému nic z roztoku nezůstalo. Nakonec vraťte termostat a doplňte novou chladící kapalinu. S doplněním nové směsi nečekejte dlouho, jelikož nová směs automaticky pasivuje kovový povrch a chrání jej před korozí.

K čištění chladiče použijte tablety do myčky

Máte-li doma myčku, můžete k vyčištění chladiče využít tablety do myčky. Nejprve sundejte krycí dekl spodní části motoru a držák chladiče na straně spolujezdce, abyste se lépe dostali k vypouštěcímu šroubu. Opět vyndejte termostat. Vypouštěcí šroub povolte a vypusťte nečistoty. Šroub uzavřete a chladicí systém naplňte čistou vodou, který doplňte o doma připravený čistící roztok - tj. 2-3 tablety do myčky rozpuštěně cca v hrnku teplé vody. Chladící systém uzavřete a projeďte vozidlo do provozní teploty nebo ponechte vozidlo nastartované alespoň 30 minut. Směs se v systému promíchá, ohřeje a uvolní všechny nečistoty a mastnoty.

Až auto vychladne, vypusťte chladící systém a propláchněte destilovanou (převařenou) vodou, dokud z chladiče nevytéká pouze čistá voda. Poté doplňte novou chladicí kapalinu s nemrznoucí směsí a chladič je vyčištěný.

Z internetových diskusí vyplývá, že čištění funguje a výsledkem je funkční chladicí systém a čistá kapalina bez kalu či jiného zabarvení.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.