Mercury Cougar: Na cestě mezi Fordem a Lincolnem

Značky a modely

Přidal radekvylozil, dne 11. 07. 2019,  0x


Značka Mercury byla a je součástí amerického koncernu Ford. Však ji také založil jediný potomek zakladatele Henryho Forda. Model Mercury Cougar zástupce pony car a jeho první generace si za hlavní vzor také vzal legendární model Ford Mustang z roku 1967. 


Značku Mercury založil v roce 1938 Edsel, potomek legendy automobilového průmyslu Henryho Forda. Se svými modely se značka Mercury zařadila zhruba někam mezi levnější Fordy a luxusní Lincolny. Prostě taková ta zlatá střední cesta. V první polovině 60. letech Ford představil revoluční model Ford Mustang a Mercury se rozhodl nezůstat pozadu. O pár let později se na americkém trhu objevilo sportovní kupé Mercury Cougar.


Mercury Cougar: Nejprodávanější vůz značky Mercury

První generace Mercury Cougar (následovalo dalších sedm úspěšných generací až do roku 2002) vycházela z modelového ročníku Ford Mustang 1967. Šlo však o poněkud luxusnější a větší verzi. Nejoblíbenějším vozem bylo dvoudvéřové kupé hardtop (tzn. střecha bez středových sloupků) vyráběné v letech 1967 až 1970. Mercury Cougar byl dokonce vyhlášen Autem roku 1967.


Výrazným prvkem první generace byla přední maska zabírající celou šíří přídě. Dvojice předních světlometů byla schovaná pod mřížkou. Podobná mřížka byla také na zádi, kde zase kryla zadní světla a chránila tabulku registrační značky. Vůz poháněl vidlicovým osmiválec s objeme 4 727 cm3 a výkonem 200 koní (147 kW). Díky tomu mohl vůz z roku 1967 jet maximální rychlostí až 190 km/h.


Mercury Cougar se vyráběl až do roku 2002

Mercury Cougar se stal hodně úspěšným modelem a vyráběl se slušných 25 let. Během té doby se na trhu postupně vystřídalo 8 generací. Samozřejmě se model neustále vyvíjel, přidával vylepšení a přizpůsoboval se módním trendům, které se nevyhýbají ani automobilovému průmyslu. Poslední model se od toho prvního lišil opravdu hodně.


Během let docházelo ke zvyšování komfortu. Už od 70. let mohli mít náročnější klienti elektricky ovládané střešní okénko. Upravovala se maska chladiče, která je u těchto typů aut jedním z nejvýraznějších prvků celé karoserie. Úpravy se samozřejmě týkaly také pohonných jednotek, které byly stále výkonnější a aut rychlejší.


Co se týče pouze první série, celkem bylo za čtyři roky vyrobeno 437 tisíc kusů. Nejúspěšnější byl přitom první rok, kdy se prodalo více než 153 tisíc modelů Mercury Cougar.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.