Lancia Stratos HF Stradale - civilní verze legendárního závoďáku

Značky a modely

Přidal samsautem, dne 5. 08. 2019,  0x


Zvučné italské slovo “stradale” lze do českého jazyka přeložit prostě jako silniční či cestovní a používá se pro označení silničních verzí ostrých závodních vozidel. Většinou se jedná o pár upravených kusů, které vznikly z povinně vyrobených homologačních speciálů. To platí i pro krásný kousek v podobě Lancia Stratos HF Stradale. 

Lancia Stratos HF Stradale by Bertone

Lancia Stratos patří mezi nejslavnější legendy automobilových závodů rallye. Od počátku se jednalo o unikátní projekt. Lancia Stratos byla navržena tak, aby s přehledem vítězila ve všech rychlostních zkouškách. Pro návrh konstrukce Stratos nebyl použitý žádný sériový model, jednalo se tedy o úplně nový revoluční vůz, který korunovala laminátová futuristická karoserie.


Závodní vůz Lancia Stratos vznikal v italském studiu Bertone, které spolupracovalo s dalším světoznámým studiem Pininfarina. Funkční prototyp navrhl a zkonstruoval Marcello Gandini na přelomu 60. a 70. let ve stejné době, kdy pracoval na supersportovním voze Lamborghini Miura. První prototyp Lancia Stratos Zero dokonce stále existuje a vlastní jej jistý soukromý sběratel, který je koupil za neuvěřitelných 750 000 EUR.


Půl milionů EUR za testovací vůz Lancia Stratos

Nová Lancia Stratos nahradila původní závodní vůz Lancia Fulvia a od roku 1974, kdy byla tahle bestie vypuštěna na okruhy, sbírala jedno vítězství za druhým. Než se tak stalo, bylo vyrobeno celkem 500 povinných homologačních kusů určených k sériové výrobě. Tyto jakési zkušební vozy ale mají pár zásadních nevýhod. Vyrábí se dost narychlo a jejich kvalita nebývá nejlepší.


Výroba těchto testovacích vozů probíhala zhruba dva roky od roku 1973 až do roku 1975. Následný prodej civilních verzí nebyl nijak slavný. Úplně nový vůz bylo možné sehnat ještě v roce 1980. Jejich cena však postupem času značně stoupla. I přesto, že spousta detailů zpracování je viditelně horší, pohybuje se cena dnes prodávané Lancia Stratos HF Stradale kolem 500 tisíc EUR.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.