7 nejrychlejších elektromobilů na světě

Značky a modely

Přidal vaclavnovy, dne 18. 11. 2019,  0x


Ať už patříte mezi konzervativní zastánce tradičních pohonných jednotek nebo s nadšením zvedáte obě ruce pro rozvoj alternativních pohonných jednotek, elektromobily si už své místo na trhu vydobyly tak jako tak. My si představíme aktuálně nejrychlejší sedmičku aut s elektrickým pohonem.

Rimac C_TWO

Supersportovní vůz s elektrickým motorem Rimac C-TWO pochází z Chorvatska, vyrobila jej společnost Rimac (přesněji jde o konstruktéra Matea Rimaca) a jmenuje se C-TWO. První model společnosti Concept One se proslavil zásluhou moderátor Richarda Hammonda z pořadu Top Gear, který s ním boural. 


Model C-TWO je značně vylepšený a pohání jej elektromotory umístěné ve všech čtyřech kolech, jejichž společný výkon je neuvěřitelných 1888 koní. Na stovku by se měl rozjet za 1,85 s a jeho maximální rychlost činí až 413 km/h. Projekt podpořila německá automobilka Porsche, která koupila desetiprocentní podíl. Kdyby se Rimac byl ochoten přestěhovat do Abú Dhabí, získal by finanční podporu i od zdejší královské rodiny.Tesla Roadster

Tesla je asi nejznámější výrobce elektromobilů, který už “auta na baterky” vyrábí několik let. Poslední novinku představuje dvoudveřové kupéčko Tesla Roadster, které by mělo být pro 4 osoby. Nový Roadster by měly pohánět tři elektromotory, jeden na přední nápravě a dva na zadní nápravě. Na stovku by se nový Roadster měl údajně dostat za 1,9 s a maximální rychlost by se měla pohybovat kolem 400 km/h, což je krásné číslo. Prodej by měl být zahájen v roce 2020.


Vanda Dendrobium

Zhruba před dvěma lety bylo možné si na ženevském autosalonu prohlédnout elektrického sporťáka, za jehož vývojem stojí singapurská firma Vanda Electrics spolupracující s firmou Williams Advanced Engineering z Grove. Lehce prapodivné jméno získal sporťák jezdící na baterky podle vzácné latinského názvu pro orchidej. Na prodej by mělo být někdy od roku 2020.


Dramaticky vyhlížející asijský model s elektrickým pohonem Vanda Dendrobium vznikla spoustu let, podle slov hlavní šéfky Larissy Tan byly první návrhy hotové už v 90. letech. Pár ale bylo ale nutné počkat na vývoj dostatečně výkonného elektromotoru a především baterií, které by takový vůz “utáhly”.


Dendrobium pohání čtyři výkonné elektromotory o celkovém výkonu 1000 koní a podle odhadu by Dendrobium mělo být schopné jet rychlostí až 320 km/h a na stovku by se mělo dostat za 2,7 s.Pininfarina Battista

Na začátku roku 2019, kde jinde než na autosalonu v Ženevě, představila slavná italská designérská firma Pininfarina novinku v podobě superrychlého elektromobilu model Battista postaveného na základě techniky výše zmíněného chorvatského supersporťáku Rimac C-TWO. Název Battista získala novinka podle zakladatele společnosti, kterému tak byl vzdán hold. 


Na trhu by se novinka měla objevit v příštím roce 2020 při příležitosti oslav 90. výročího založení firmy a mělo být jít o elektroauto s úctyhodnými parametry. Celkový výkon použitých elektrických motorů činí 1900 koní a jeho maximálka by měla přesáhnout 350 km/h. Celkem by mělo být vyrobeno maximálně 150 kusů.Nio EP9

Závodní tým Nio, za nímž stojí čínská společnost NextEV se specializuje na vývoj a výrobu elektrických formulí E. Své zkušenosti zúročil při vývoj supersportovního vozidla s elektrickým pohonem EP9. Vývoj trval 18 měsíců a výsledkem je sporťák na baterky, který má elektromotor na každém kole s celkovým výkonem 1360 koní. Z nuly na stovku se rozjede za 2,7 s a měl by jet maximální rychlostí až 313 km/h. 


Nio EP9 byl představen v říjnu 2016 na německém závodní okruh Nürburgring, který zvládl projet za 7 minut a 5 sekund. Skvělé časy elektrosporťák zvládá díky špičkové technice pod kapotou, lehkého monokoku vyrobeného z karbonu i aktivní aerodynamika auta. Na jedno nabití Nio EP9 ujede 427 km/, což vlastně při této rychlosti není zas tak moc. Ale cestu z Prahy do Brna a zpět byl zvládnout měl.Faraday Future FF91

Americká značka Faraday Future neměla zrovna lehké začátky a kdyby nebyla čínského investora, asi by ani nedošlo k zahájení výrobu elektrického supersportovní crossover FF91. Návrh vozidla byl poprvé představen v roce 2017 v rámci výstavy elektroniky CES v Las Vegas a první hotové vozy byly k mání na konci roku. 


Karoserie tohoto rychlika je vyrobena z hliníkových slitin a pohání jej elektromotory a o celkovém výkonu 1065 koní. Na jedno nabití by FF91 měl být schopen ujet až 465 km, z nuly na stovky by se měl dostat za 2,4 s a maximální rychlost podle posledních informací přesahuje 300 km/h. Díky prostornějšímu interiéru a kufru by tento konkrétní elektromobil měl dobře posloužit i k dennímu ježdění.Genovation GXE

Vývoj elektrického supersporťáku oznámila americká firma Genovation už na konci roku 2016 s tím, že půjde o elektrickou variantu oblíbeného supersporťáku Chevrolet Corvetta C7. Finální verze byla představena v roce 2018 na elektronickém veletrhu v Las Vegas a na první pohled jde o úplně stejné auto. Jeho útroby jsou ale jiné.


Původně plánovaná verze GXE měla mít výkon pouze 660 koní, nakonec se podařilo vytvořit supermoderní elektrický sportovní vůz s elektromotory o celkovém výkonu 811 koní a může jet rychlostí až 331 km/h, ale podle údajů výrobce by měl být schopen dosáhnout maximální rychlostí až 354 km/h. Vyrobeno bylo pouze 75 kusů, které byly v prodeji v druhé polovině roku 2019 a cena jednoho GXE se pohybuje kolem 16 milionů korun.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.